Podľa Barniera bolo stretnutie s Barclayom týkajúce sa brexitu konštruktívne

Vyjednávač Európskej únie pre tzv. brexit Michel Barnier oznámil, že jeho piatkové stretnutie s vyslancom Británie pre brexit Stephenom Barclayom bolo "konštruktívne". Informovala o tom agentúra AFP.

11.10.2019 13:47
brusel EU Brexit Barnier Barclay Foto: ,
Vyjednávač Európskej únie pre brexit Michel Barnier (vpravo) a vyslanec Spojeného kráľovstva pre brexit Stephen Barclay pred stretnutím 11. októbra 2019 v Bruseli.
debata (1)

„Stretnutie so Stephenom Barclayom a britským tímom bolo konštruktívne a teraz idem informovať 27 veľvyslancov (EÚ) a riadiacu skupinu pre brexit v (Európskom) parlamente,“ povedal Barnier novinárom.

„Už som hovoril, že brexit je ako výstup na horu – potrebujeme ostražitosť, odhodlanie a trpezlivosť,“ vyhlásil Barnier. O šanciach na dosiahnutie dohody pred budúcotýždňovým summitom v Bruseli sa vyjadriť odmietol.

Predseda Európskej rady Donald Tusk v piatok vyhlásil, že dostal od írskeho premiéra Lea Varadkara „sľubné signály“, pokiaľ ide o možnosť dosiahnuť ešte s Britániou pred jej blížiacim sa odchodom z Európskej únie dohodu.

Tusk pôvodne plánoval zastaviť rokovania s Britániou v piatok, vzhľadom na spomínané náznaky prelomu však teraz pripúšťa ich pokračovanie počas víkendu. Predstavitelia EÚ sa budú otázkou tzv. brexitu zaoberať na nadchádzajúcom summite, naplánovanom na budúci štvrtok a piatok v Bruseli.

Britský premiér Boris Johnson opakuje, že Británia vystúpi z Únie 31. októbra bez ohľadu na to, či sa dovtedy podarí dohodnúť podmienky odchodu, alebo nie. Zákon prijatý britským parlamentom pritom vyžaduje, aby premiér v prípade nedosiahnutia dohody do 19. októbra požiadal Brusel o odklad brexitu.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Brexit #Michel Barnier #Stephen Barclay
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy