Sky News: Britskí vyjednávači navrhli EÚ zredukovanú dohodu o voľnom obchode

Británia navrhla EÚ alternatívnu "zredukovanú dohodu o voľnom obchode" v snahe prekonať patovú situáciu ohľadom brexitu a umožniť tak odchod Spojeného kráľovstva z Únie ešte do konca októbra. S odvolaním sa na svoje zdroje v Bruseli o tom vo štvrtok informovala spravodajská stanica Sky News.

11.10.2019 06:06
Británia / Brexit / Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (4)

Počas stretnutia britského premiéra Borisa Johnsona s jeho írskym náprotivkom Leom Varadkarom došlo podľa zdrojov k posunu dôrazu od obsiahlej dohody o brexite k zredukovanej dohode o voľnom obchode.

Hoci dohoda o voľnom obchode by sama o sebe neriešila všetky problémy stojace v ceste tzv. riadenému brexitu, ide o „jasnejší a priamočiarejší“ prístup, ktorý by mohol vytvoriť základ pre širšiu dohodu, napísalo Sky News s odvolaním sa na vyhlásenia svojich zdrojov.

Povzbudzujúca je podľa britskej spravodajskej stanice najmä pozitívna reakcia írskeho premiéra na tento návrh, keďže jeho prípadný súhlas bude kľúčový pre získanie podpory ostatných lídrov v Bruseli.

Mnohé členské štáty totiž avizovali, že budú súhlasiť len s návrhom, ktorý získa podporu Írska.

„Myslel som si, že je mŕtva (dohoda o brexite), ale teraz vidím náznaky života. Žijeme vo zvláštnych časoch,“ uviedol pre stanicu na margo najnovšieho vývoja jeden z bruselských funkcionárov.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Brexit
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy