Britskí aktivisti protestovali proti brexitu pred sídlom eurokomisie

Skupina aktivistov zasadzujúcich sa proti odchodu Británie z EÚ zorganizovala v stredu protest pred centrálou Európskej komisie v Bruseli. Demonštranti vyzývali EÚ, aby odmietla nové brexitové návrhy britského premiéra Borisa Johnsona, informovala agentúra AP.

09.10.2019 17:57
debata (16)

Na proteste pred budovou Berlaymont, centrálou EK, sa zišlo niekoľko desiatok demonštrantov z Británie a Talianska. Vykrikovali heslá ako: „Zastavte brexit!“ a vyzývali na druhé referendum o brexite, ktoré by podľa nich odrážalo „skutočnú realitu“.

„Očakávame, že EÚ povie, že Johnsonove návrhy nedávajú zmysel a nemali by sa presadzovať. Celá vec je nezmysel,“ povedal agentúre AP 45-ročný Emmanuel Hemmings z anglického grófstva West Midlands.

Britský návrh ponúka alternatívne riešenia pre takzvanú írsku poistku, ktoré však Európanov neuspokojili. Predstavitelia EÚ dali termín britskej vláde do konca tohto týždňa na dosiahnutie prijateľného kompromisu, ktorý by umožnil odchod Spojeného kráľovstva na základe dohody a zamedzil by hroziacemu tvrdému brexitu.

Podľa návrhu, ktorý Johnson predložil mi minulý týždeň, by mala Británia opustiť colnú úniu EÚ 31. októbra. Anglicko, Wales a Škótsko by potom mali dosiahnuť obchodnú dohodu s EÚ do konca roku 2020. Severné Írsko by taktiež opustilo colnú úniu EÚ, ale ďalšie štyri roky by bolo naďalej viazané smernicami jednotného trhu, čo sa týka poľnohospodársko-potravinárskych výrobkov a priemyselného tovaru. Potom by sa Severné Írsko rozhodlo, či sa chce aj ďalej riadiť pravidlami EÚ, alebo sa vytvorí tvrdá hranica.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #Brexit #brexit bez dohody
Flowers