Prišiel Johnson pri brexite s kompromisom?

, 03.10.2019 15:50, aktualizované: 17:18
Johnson - EU
Autor:

Britský premiér Boris Johnson vo štvrtok uviedol, že urobil "skutočný pokus o preklenutie priepasti" za účelom dosiahnutia novej dohody o brexite s Európskou úniou (EÚ). Pred poslancami Dolnej komory britského parlamentu povedal, že jeho plán, podľa ktorého Severné Írsko zostane súčasťou európskeho jednotného trhu v oblasti tovarov, avšak opustí colnú úniu, je "kompromisom".

Vodca labouristov Jeremy Corbyn označil návrh za „nereálny a škodlivý“. „Problematické body“ v ňom vidí aj Európska komisia (EK) a podľa nej je potrebné na ňom ešte popracovať. Britská vláda dúfa, že teraz začne s intenzívnymi vyjednávaniami s cieľom dosiahnuť dohodu s EÚ na summite, ktorý sa uskutoční 17. a 18. októbra.

Predseda Európskej rady Donald Tusk vo štvrtok vyhlásil, že ho „stále ešte nepresvedčili“ nové návrhy britského premiéra Borisa Johnsona na odblokovanie vyjednávaní o tzv. brexite, ale zostáva prístupný ďalším rokovaniam. Informovala o tom agentúra AP.

Tusk tiež telefonicky hovoril s írskym premiérom Leom Varadkarom a pridal sa k jeho skepticizmu, čo sa týka Johnsonových návrhov, ktoré by mali byť základom pre novú podobu dohody o brexite medzi Britániou a Európskou úniou.

Tusk odkázal Varadkarovi, že EÚ stojí „plne za Írskom“. V posolstve Johnsonovi zase uviedol, že „zostávame prístupní, ale stále nepresvedčení“. Riadiaca skupina Európskeho parlamentu (EP) pre vystúpenie Británie z EÚ vo štvrtok vyhlásila, že Johnsonove návrhy sa „ani zďaleka nezhodujú“ s tým, čo je potrebné na dosiahnutie kompromisu.

Členovia riadiacej skupiny dospeli k spoločnému stanovisku po stretnutí s hlavným vyjednávačom EÚ pre brexit Michelom Barnierom, ktorý dostal Johnsonove kompromisné návrhy už v stredu. Podľa správy, ktorú členovia tohto výboru poskytli médiám, sú návrhy britskej vlády skôr „krokom späť“ namiesto toho, aby posunuli dopredu stagnujúce debaty o tom, ako prebehne vystúpenie Británie z EÚ, ku ktorému má dôjsť 31. októbra.

Čo chce Johnson?

Johnson chce v terajšej zmluve o odchode Veľkej Británie z EÚ, ktorú britskí poslanci trikrát odmietli, nahradiť takzvanú írsku poistku. Jeho návrh počíta s odchodom Severného Írska z colnej únie EÚ spolu so zvyškom Spojeného kráľovstva na začiatku roka 2021. Severné Írsko by však so súhlasom poslancov severoírskeho parlamentu naďalej podliehalo pri poľnohospodárskych a iných produktoch legislatíve EÚ. Toto opatrenie by teoreticky mohlo fungovať neobmedzene, každé štyri roky by však podliehalo súhlasu severoírskych politikov.

„Decentralizovali“ by sa aj colné kontroly tovarov medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ, pričom doklady by sa predkladali elektronicky a k fyzickým kontrolám by dochádzalo iba „vo veľmi malom počte prípadov“. Tieto kontroly by sa neuskutočňovali na samotných hraniciach, ale v obchodných prevádzkach alebo na „iných miestach dodávateľského reťazca“.

Vláda tiež sľúbila finančne pomôcť Severnému Írsku pri uskutočňovaní týchto zmien.

Hlavným problémom v súčasnej dohode o brexite, ktorú britskí poslanci opakovane odmietli, bol práve takzvaná írska poistka. Malo ísť o súbor opatrení, ktoré zaručia bezproblémový režim na hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom po odchode Veľkej Británie z EÚ. Táto hranica sa po brexite stane jedinou pozemnou hranicou medzi Britániou a EÚ a prípadné budovanie reálnych hraníc by tu ľahko mohlo podnietiť násilnosti medzi severoírskymi unionistami a katolíkmi.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Brexit #Boris Johnson
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku