Británia predloží EÚ 'konečný' návrh k brexitu

01.10.2019 23:36, aktualizované: 02.10.2019 00:09

Británia predloží Európskej únii "konečný" návrh k brexitu v stredu, aby zabránila odchodu z EÚ bez dohody. V utorok o tom informovali predstavitelia ostrovnej krajiny, napísala tlačová agentúra AFP.

Johnson predloží podrobnosti svojho „férového a rozumného kompromisu“ počas záverečného prejavu na zhromaždení Konzervatívnej strany v severozápadnom anglickom meste Manchester, doplnilo sídlo premiéra.

Johnson pošle konečné oficiálne návrhy rozvodovej dohody lídrom EÚ do Bruselu v stredu, ale jeho sídlo zároveň upozornilo, že ak EÚ nebude súhlasiť s rozhovormi o týchto návrhoch, Británia už odmietne ďalej rokovať.

„Uskutočnime brexit – môžeme, musíme a aj to urobíme,“ plánoval Johnson povedať na zjazde strany v prejave, ktorého pasáže vopred zverejnila Downing Street, avšak bez obsahu navrhovanej dohody. Británia má vystúpiť z 28-člennej EÚ už o 30 dní a lídri EÚ sú frustrovaní, pretože britská vláda ešte nepredložila podrobné plány, ako chce udržať otvorenú hranicu medzi Severným Írskom a Írskou republikou. To je pritom problematický bod v dohode o brexite medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ. Johnson stále tvrdí, že Británia odíde z Únie podľa plánu 31. októbra, či už s dohodou alebo bez nej.

#Veľká Británia #EÚ #Brexit
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku