Juncker: Ak dôjde k brexitu bez dohody, zodpovedná bude Británia

Predseda Európskej komisie (EK) to vyhlásil to v rozhovore pre piatkové vydanie nemeckého denníka Augsburger Allgemeine.

27.09.2019 10:46
debata (2)

Ak by došlo k brexitu bez dohody, boli by zaň zodpovední samotní Briti. Vyhlásil to v rozhovore pre piatkové vydanie nemeckého denníka Augsburger Allgemeine predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker.

Juncker však naďalej verí, že EÚ a Británia sa na podmienkach brexitu dohodnú. „Intenzívne pracujeme na dohode,“ povedal. Podľa jeho slov robia spolu s hlavným vyjednávačom EÚ pre brexit Michelom Barnierom všetko pre to, aby sa našla dohoda. „Ak sa to nakoniec nepodarí, zodpovednosť za to leží výlučne na britskej strane,“ povedal Juncker na adresu britského premiéra Borisa Johnsona, ktorý trvá na tom, že Británia opustí EÚ 31. októbra, a to s dohodou či bez nej.

„Odchod Britov z EÚ bez dohody by bol katastrofou pre Spojené kráľovstvo aj pre európsky kontinent,“ varoval odchádzajúci šéf EK. Rokovania o dohode o voľnom obchode s Britániou by boli po brexite takisto zložitejšie než predtým. „Pretože pri ostatných partneroch išlo o to, aby sa k sebe navzájom priblížili,“ zdôraznil Juncker. „V prípade Británie však ide naopak o rozchod,“ dodal.

Európska únia bude musieť uzavrieť so Spojeným kráľovstvom dohodu o voľnom obchode, povedal Juncker. To však podľa neho nie je také jednoduché, ako si to mnohí v Británii predstavujú.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Jean-Claude Juncker #Brexit
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy