Europarlament odmietne akúkoľvek dohodu o brexite bez írskej poistky

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) sa po stredajšej vyše trojhodinovej rozprave o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ zaviazali odmietnuť akúkoľvek dohodu o brexite, ktorá nebude obsahovať tzv. írsku poistku.

18.09.2019 13:03 , aktualizované: 15:47
debata (15)

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) sa po stredajšej vyše trojhodinovej rozprave o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ zaviazali odmietnuť akúkoľvek dohodu o brexite, ktorá nebude obsahovať tzv. írsku poistku.

Naznačili, že ďalší odklad brexitu je možný, ak o to požiada britská strana, a spresnili, že za „tvrdý brexit“, ak k nemu dôjde, bude zodpovedná Británia.

Podľa reakcií väčšiny poslancov, ktorí sa k slovu prihlásili po vystúpení predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera, je súčasná dohoda o brexite spravodlivá a vyvážená a poskytuje potrebnú právnu istotu.

Poslanci v prijatom uznesení zdôraznili, že EP podporuje „riadený brexit“, čiže vystúpenie Británie na základe dohody s Európskou úniou. Za tento postoj hlasovalo 544 europoslancov, 126 bolo proti a 38 sa zdržalo hlasovania.

Podľa textu uznesenia zaručuje súčasná dohoda o brexite práva a životné istoty tak európskych, ako aj britských občanov, prináša mechanizmus finančného vyrovnania záväzkov Spojeného kráľovstva voči rozpočtu EÚ a rieši žiadosť Londýna o prechodné obdobie po brexite.

Okrem toho „rozvodová dohoda“ v rámci írskej poistky poskytuje potrebný mechanizmus na zabezpečenie súčasného režimu hraníc v Írsku, chráni Veľkonočnú dohodu zaručujúcu mier na ostrove a zabezpečuje spoluprácu medzi severom a juhom ostrova.

Europoslanci dali najavo ochotu preskúmať „alternatívne riešenia“ írskej poistky, ktoré by platili len pre Severné Írsko, ak by boli tieto opatrenia právne priechodné a dôveryhodné a v súlade s hlavnými zásadami EÚ. Zároveň však zdôraznili, že europarlament ako inštitúcia neodsúhlasí dohodu o brexite bez írskej poistky.

S odkazom na politický vývoj v Spojenom kráľovstve europoslanci zdôraznili, že Briti by mali prevziať plnú zodpovednosť za prípadný „tvrdý brexit“ a za vážne následky, ktoré by tento scenár znamenal.

EP v tejto súvislosti upozornil, že scenár brexitu bez dohody nezbaví Britániu jej povinnosti a záväzkov v oblasti finančného vyrovnania, ochrany práv občanov a dodržiavania mierovej dohody v Severnom Írsku. To sú základné predpoklady na to, aby europarlament schválil akúkoľvek podobu budúcich – pobrexitových – vzťahov medzi EÚ a Britániou.

Zákonodarný zbor Európskej únie dal zároveň najavo, že podporí ďalšie možné predĺženie rokovacieho obdobia o brexite – po dátume stanovenom na 31. októbra -, ak o to požiada vláda Spojeného kráľovstva. Odklad brexitu by však podľa europoslancov nemal mať vplyv na prácu a fungovanie inštitúcií EÚ.

Brexit bude jednou z hlavných tém októbrového summitu EÚ v Bruseli. Akúkoľvek dohodu o brexite alebo medzinárodnú dohodu EÚ so Spojeným kráľovstvom bude musieť schváliť Európsky parlament.

Juncker: Neriadený brexit je stále veľmi reálny

Jeho vyjadrenie zaznelo na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu, v rámci ktorého poslanci diskutujú aj o problematike brexitu. Očakáva sa, že EP prijme rezolúciu, v ktorej vyjadria znepokojenie nad súčasnou patovou situáciou okolo odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ, píše agentúra AP.

„Riziko odchodu bez dohody zostáva veľmi reálne. Túto možnosť si možno vyberie Spojené kráľovstvo, Európska únia však nikdy,“ vyhlásil Juncker, ktorý sa v pondelok stretol v Luxemburgu s britským premiérom Borisom Johnsonom.

Hlavnou prekážkou, ktorá bráni dosiahnutiu „rozvodovej“ dohody, zostáva tzv. írska poistka, ktorá má zamedziť obnoveniu tvrdej hranice medzi oboma časťami írskeho ostrova. Podľa šéfa Európskej komisie Londýn doposiaľ nešpecifikoval konkrétne riešenia, ktorými by sa dalo toto ustanovenie nahradiť.

„Nemám k poistke nijaké citové putá,“ konštatoval Juncker, ktorý však trvá na tom, aby sa zabránilo obnoveniu hraníc v Írsku, nech už akýmkoľvek spôsobom.

„Požiadal som britského premiéra, aby konkretizoval alternatívne opatrenia, ktoré by si v tomto smere vedel predstaviť,“ povedal šéf EK v Štrasburgu.

Juncker sa po skončení pondelkovej schôdzky s Johnsonom vyjadril, že Británia ešte nepredložila schodné riešenie, ale EÚ je podľa neho stále otvorená ďalším rokovaniam. Podľa britskej vlády sa obaja lídri dohodli, že rozhovory o brexite „treba zintenzívniť“ a poverení predstavitelia sa začnú stretávať každý deň, k čomu však zatiaľ nedošlo.

Juncker očakáva od Johnsona „konkrétne, realizovateľné riešenia v písomnej podobe“. Írska poistka má zamedziť obnoveniu tvrdej hranice medzi oboma časťami írskeho ostrova.

„Nie som si istý, či sa nám to (dosiahnutie dohody) podarí. Zostáva len veľmi málo času. Ale som presvedčený, že sa o to musíme pokúsiť,“ zdôraznil Juncker.

Barnier: EÚ nemieni predstierať rokovania o brexite

Európska únia chce viesť skutočné, a nie predstierané rokovania o brexite, povedal v stredu v Štrasburgu poslancom Európskeho parlamentu hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier.

„Určite nejde o to, predstierať rokovania… Je našou zodpovednosťou realizovať tento proces rozhodne a úprimne,“ vyhlásil Barnier, ktorého citovala agentúra AFP. Zdôraznil pritom, že ide o veľmi komplexný a náročný proces.

„Nám nestačí vysvetlenie, prečo treba odstrániť (írsku) poistku. Potrebujeme právne uskutočniteľné riešenia, reagujúce na problémy spôsobené brexitom,“ vyhlásil Barnier podľa agentúry DPA.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #Jean-Claude Juncker #Brexit #Michel Barnier