Jeana-Marie Le Pena obžalovali zo sprenevery fondov EP

Zakladateľa francúzskej ultrapravicovej strany Národný front (FN) Jeana-Marie Le Pena obžalovali v piatok zo "sprenevery" v súvislosti s nevhodným nakladaním s finančnými prostriedkami z EÚ. Informovala o tom agentúra AFP.

13.09.2019 21:54
Marine Le Penová, Jean–Marie Le Pen Foto: ,
Marine Le Penová a Jean–Marie Le Pen na archívnej snímke z obdobia, keď ešte boli verní politickí spojenci. Teraz sú z nich nezmieriteľní nepriatelia.
debata (3)

Le Pena (91), ktorý bol poslancom Európskeho parlamentu (EP) od polovice 80. rokov až do júla 2019, zbavili poslaneckej imunity ešte v marci, aby francúzskym úradom umožnili jeho vyšetrovanie.

Podľa vznesených obvinení si Le Pen nárokoval finančné prostriedky na platy svojich asistentov v EP, ktorí však v skutočnosti pôsobili v štruktúrach Národného frontu vo Francúzsku.

FN sa medzičasom premenoval na Národné združenie (RN). Stranu vedie Le Penova dcéra Marine, ktorú v súvislosti s rovnakým prípadom pred časom už obžalovali. Podľa odhadov bolo v súvislosti s prípadom z fondov EP určených na platy zamestnancov medzi rokmi 2009–2017 neoprávnene odčerpaných takmer sedem miliónov eur.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Francúzsko #Európsky parlament #Jean-Marie Le Pen