Turisti budú môcť v Británii po brexite šoférovať aj s vodičákmi vydanými v EÚ

Turisti vo Veľkej Británii budú môcť aj po brexite šoférovať s vodičským oprávnením vydanom na Slovensku alebo v inom členskom štáte EÚ. Vodiči nákladných áut a autobusov, ktorí majú v Spojenom kráľovstve trvalý pobyt, budú od Británie potrebovať príslušné povolenie. Slováci, ktorí majú vodičák vydaný na Slovensku, ale trvalý pobyt majú na ostrovoch, musia po troch rokov od získania trvalého pobytu požiadať o britské vodičské oprávnenie.

01.09.2019 09:49
debata (4)

Takisto po dovŕšení veku 70 rokov musia ísť na povinné preskúšanie britských úradov o spôsobilosti viesť auto.

Ako ďalej informuje brožúra o dopadoch tvrdého brexitu, ktorú pripravilo ministerstvo zahraničných vecí, pokiaľ ide o poistenie, Británia očakáva, že vodiči prichádzajúci z EÚ do Spojeného kráľovstva budú mať platnú poistnú zelenú kartu a platné potvrdenie o zákonnom poistení motorového vozidla.

Po nástupe Borisa Johnsona na post premiéra Spojeného kráľovstva vzrástlo riziko, že Británia odíde bez dohody. Johnson na rozdiel od svojej predchodkyne Theresy May bol zástancom odchodu Británie. Práve pre nezhody na britskej politickej scéne o tom, aký odchod vlastne chcú, sa dátum vystúpenia z Únie niekoľkokrát posúval. Pôvodne mali odísť 29. marca, potom 12. apríla, momentálne platí dátum odchodu 31. október. Johnson Úniu žiada, aby sa vyrokovaná dohoda menila. Británia však odíde koncom októbra, či už s dohodou alebo bez, avizuje britský premiér.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Brexit #vodičák
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy