Brusel Johnsonovi odkázal, že za brexit bez dohody ponesie vinu len Británia

Brusel v utorok britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi odkázal, že vinu za prípadný chaotický brexit bez dohody ponesie výhradne Spojené kráľovstvo. Informovala o tom agentúra AFP.

27.08.2019 22:47
EÚ / Británia / Brexit / Foto: ,
Ilustračné foto
debata (6)

Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker v telefonickom rozhovore s britským premiérom trval na tom, že EÚ v prípade brexitu bez dohody nebude niesť vinu. Juncker v rozhovore pripomenul, že aj keď je EÚ plne pripravená na možnosť brexitu bez dohody, urobí všetko pre to, aby sa takejto situácii vyhla. „Možnosť brexitu bez dohody bude len rozhodnutím Spojeného kráľovstva, nie Európskej únie,“ píše sa vo vyhlásení EÚ.

Junckerov úrad uviedol, že predseda EK je ochotný konštruktívne spolupracovať s Johnsonom a brať do úvahy akékoľvek konkrétne návrhy britského premiéra, pokiaľ budú zlučiteľné s dohodou o brexite.

Johnson je neústupčivý a chce, aby EÚ urobila významné zmeny v existujúcej dohode o odchode Británie z Únie, ktorý je naplánovaný na 31. októbra. Zmeny sa majú týkať tzv. írskej poistky, ktorej cieľom je zabrániť vzniku tvrdej hranice medzi Severným Írskom a Írskou republikou.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Veľká Británia #Brusel #Boris Johnson