Odchodom Británie z EÚ zrejme stúpnu poplatky za štúdium na britských vysokých školách

Hoci je vzdelávanie a štúdium na vysokých školách plne v kompetencii členských štátov, brexit môže ovplyvniť aj túto oblasť. O tom, aké zmeny môžu nastať po odchode Veľkej Británie z Európskej únie, informuje brožúra, ktorú pripravilo ministerstvo zahraničných vecí. Dokument pripomína záväzok britskej vlády, podľa ktorého pre študentov z EÚ, ktorí začnú študovať v akademickom roku 2019/2020, ostanú poplatky a finančná pomoc na rovnakej úrovni ako v súčasnosti bez ohľadu na to, kedy Briti odídu.

31.07.2019 12:12
debata (1)

Ešte nie je známe, ako sa systém zmení od roku 2020/2021. Je však pravdepodobné, že študenti z EÚ budú musieť platiť viac, tak, ako už teraz platia študenti z tretích krajín, napríklad USA či Indie.

Spojené kráľovstvo vystúpi z Únie počas súčasného programového obdobia programu Erasmus+ (2014 – 2020), Európska komisia pripravila nariadenie, ktorého cieľom je zabezpečiť, aby sa v prípade odchodu bez dohody pokračovalo v aktivitách vzdelávacej mobility, ktoré sa týkajú Británie. Toto opatrenie sa vzťahuje na tie aktivity, ktoré sa začali pred predpokladaným dátumom odchodu – 31. októbrom 2019. Krízové nariadenie sa týka študentov vysokých škôl a žiakov odborného vzdelávania a prípravy, mladých dobrovoľníkov a mladých vo vzdelávacích činnostiach neformálneho učenia, ako aj zamestnancov, ktorí pracujú v oblasti vzdelávania, s mládežou a v mládežníckych organizáciách.

Vo vede, výskume a inováciách má Spojené kráľovstvo aj po vystúpení záujem pokračovať v programe Horizont a zapojiť sa do budúceho programu Horizont Európa (2021 – 2027), ale zrejme už ako tretia krajina pridružená k programu. To znamená, že podobne ako Švajčiarsko budú musieť platiť. „Pôjde o určitú sumu, ktorú stanoví Európska komisia. Spojené kráľovstvo vždy bolo a aj bude veľmi aktívne v tvarovaní programu,“ informuje brožúra. Pre prípad neuzavretia dohody už Spojené kráľovstvo deklarovalo zámer garantovať finančné krytie projektov v Horizonte 2020, predložených pred dátumom odchodu.

Súčasťou programu Horizont 2020 je napríklad aj akcia s názvom Marie Sklodowska Curie (MSCA) s rozpočtom viac ako šesť miliárd eur. Cieľom je podpora ľudských zdrojov, mobility, ďalšieho vzdelávania a profesionálneho rastu výskumných pracovníkov. MSCA ponúka niekoľko typov grantov. Od spustenia programu Horizont 2020 získali slovenské subjekty v rámci MSCA takmer štyri milióny eur. Podporili 14 programov so slovenskou účasťou.

Veľká Británia na základe referenda z júna 2016 opúšťa Európsku úniu. Pôvodne mali odísť 29. marca, ich odchod sa však niekoľkokrát presunul na 31. október 2019. Dôvodom predlžovaní boli vnútropolitické problémy vo Veľkej Británii – poslancom sa nepáči ani dohoda, ktorú EÚ už odobrila, ani odchod bez dohody. Pred pár dňami na post premiéra nastúpil zástanca tvrdého brexitu Boris Johnson.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #štúdium #Brexit