Britský parlament sťažil budúcemu premiérovi odchod z EÚ bez dohody

Britskí poslanci schválili vo štvrtok návrh zákona, podľa ktorého vláda nemôže v týždňoch pred 31. októbrom, na kedy je naplánovaný odchod Británie z EÚ, ukončiť prebiehajúcu schôdzu parlamentu. Informovala o tom agentúra AP. Za návrh zákona znemožňujúci budúcemu premiérovi ukončiť schôdzu parlamentu a umožniť tak brexit bez dohody, hlasovalo 315 poslancov Dolnej komory parlamentu. Proti ich bolo 274.

18.07.2019 06:18, aktualizované: 18:15
debata (8)

Členovia Konzervatívnej strany môžu v hlasovaní poštou do pondelka 22. júla rozhodnúť, kto bude ich novým lídrom a zároveň aj britských premiérom. Jeho meno bude známe na budúci utorok. Kandidátmi sú súčasný minister zahraničných vecí Jeremy Hunt a jeho predchodca a bývalý starosta Londýna Boris Johnson.

Obaja kandidáti tvrdia, že sa na odchode Británie s EÚ chcú s Bruselom do 31. októbra dohodnúť. Avšak Johnson, ktorý v prieskumoch jednoznačne vedie a pravdepodobne sa stane novým premiérom, tvrdí, že Británia musí EÚ opustiť 31. októbra, aj keby sa dohodu s Úniou uzavrieť nepodarilo.

Johnson preto nevylúčil možnosť, že ak by sa mu poslanci Dolnej snemovne pokúsili v jeho brexitových plánoch zabrániť, ukončil by schôdzu parlamentu a nová schôdza by sa začala až po odchode Británie z EÚ. Johnsonov protikandidát Hunt vylúčil možnosť obísť v procese brexitu parlament.

Bývalý starosta Londýna a minister zahraničných vecí Johnson svoju kampaň založil na sľube uskutočniť brexit 31. októbra podľa plánu – s dohodou alebo bez dohody s Bruselom.

Johnson v poslednej debate kandidátov pred členmi strany v stredu večer povedal, že sa počas leta bude snažiť vyrokovať s EÚ nové podmienky brexitu. Uviedol však, že ak EÚ nebude ochotná urobiť v dohode zmeny, „potom nemáme inú možnosť, ako vystúpiť za odlišných podmienok“.

Lídri EÚ opakovane uviedli, že text dohody, ktorú minulý rok uzavreli s britskou premiérkou Theresou Mayovou, nebudú znovu otvárať aj napriek tomu, že ho britský parlament v hlasovaní trikrát odmietol.

Johnson a jeho súper o post premiéra, súčasný minister zahraničných vecí Jeremy Hunt, tvrdia, že sa dohodu pokúsia zmeniť, najmä v súvislosti s odstránením tzv. írskej poistky.

Mayová z funkcie líderky britskej Konzervatívnej strany oficiálne odstúpila 7. júna. Vládny kabinet povedie, kým nebude zvolený nový predseda konzervatívcov, ktorý sa zároveň stane aj premiérom.

Von der Leyenová: Nechceme tvrdý brexit

Budúca šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová signalizovala potenciálne ústretovejší prístup s vysoko zadlženému Taliansku. Takisto vyhlásila, že Brusel nechce tvrdý brexit.

„Pravidlá Paktu stability a rastu majú dobré dôvody a treba ich dodržiavať. Tieto pravidlá však majú aj veľkú flexibilitu, ktorá sa môže viac využiť, aby sa umožnila podpora rastu prostredníctvom investícií,“ povedala von der Leyenová v rozhovore pre Süddeutsche Zeitung. Dodala, že najdôležitejšie je vyhnúť sa v týchto diskusiách prudkým emóciám.

Takisto v rozhovore povedala, že nechce tvrdý brexit a že je ochotná dať Británii viac času na vyrokovanie dohody o odchode z Európskej únie (EÚ), ak by Londýn predložil dobré dôvody. Riadený brexit je podľa nej dôležitý pre to, aby boli budúce vzťahy založené na dobrom základe.

EÚ podľa slov von der Leyenovej najprv počká na to, kto sa stane novým britským premiérom, a potom sa bude snažiť rokovať. „Nechceme tvrdý brexit. Ten nie je dobrý ani pre jednu stranu.“

8 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Brexit #Boris Johnson
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy