Komisiu povedie žena. Europoslanci potvrdili do jej čela von der Leyenovú

, , , 16.07.2019 10:01, aktualizované: 23:08
Ursula von der Leyenová
Ursula von der Leyenová na pôde Európskeho parlamentu Autor:

Vášnivá Európanka od narodenia. Tak pôsobila Ursula von der Leyenová pri svojom vystúpení v Európskom parlamente, ktorý v utorok podvečer rozhodol o tom, že sa dnes už bývalá nemecká ministerka obrany stala novou šéfkou Európskej komisie. Prejav presvedčenej Európanky, až potom Nemky, odhodlanej brániť a posilniť EÚ, zaujal aj niektorých jej kritikov.

Von der Leyenová napokon získala v europarlamente potrebnú väčšinu – hlasovalo za ňu 383 europoslancov, 327 bolo proti. „Dôvera, ktorú ste mi dali, je dôvera v Európu. Moje posolstvo vám všetkým je, aby sme spolupracovali, pretože mojou snahou je jednotná a silná Európa,“ povedala europoslancom po oznámení výsledku.

Pred hlasovaním mala v 747-člennom pléne istú podporu najväčšej frakcie ľudovcov. Napokon sa ju rozhodla podporiť aj takmer celá frakcia liberálov Obnovme Európu. Socialisti s podporou von der Leyenovej do poslednej chvíle váhali, tesne pred hlasovaním oznámili, že von der Leyenovú podporia. Hlasovalo sa tajne, europoslanci sa preto nemuseli riadiť straníckou líniou.

Von der Leyenová, ktorá bola vernou straníckou spolupútničkou nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, sa pred troma týždňami nečakane stala kandidátkou lídrov EÚ na šéfku Európskej komisie. Skutočnosť, že lídri na summite nevybrali žiadneho z kandidátov najväčších frakcií europarlamentu, pobúrila najmä socialistov – druhú najväčšiu frakciu v europarlamente. Nominácia von der Leyenovej sa nepáčila ani zeleným.

Ako kandidátka na šéfku Európskej komisie sa von der Leyenová snažila získať si priazeň, čo najväčšieho počtu proeurópskych europoslancov. Vyšla v ústrety požiadavkám socialistov, ale aj liberálov a zelených, ktorí sa v eurovoľbách výrazne posilnili.

Von der Leyenová chce v EK dobré zastúpenie stredu a východu EÚ

Ursula von der Leyen, ktorú dnes europarlament tesne potvrdil ako budúci predsedníčku Európskej komisie, si vo svojom budúcom tíme praje zodpovedajúce zastúpenie krajín z východnej a strednej Európy. Uviedla to v Štrasburgu na prvej tlačovej konferencii krátko po tom, čo v tajnom hlasovaní získala dôveru 383 europoslancov, čo bolo o deväť viac ako potrebovala.

„Je pre mňa dôležité nájsť komisárov, ktorí budú môcť mať významná portfólia tak, aby bolo jasné, že východ a stred Európy sú zastúpené zodpovedajúcim spôsobom,“ uviedla šéfka budúcej Európskej komisie. Zdôraznila, že jej tím by mal byť vysoko oddaný svojej práci. „Dnes žiadam lídrov krajín EÚ, aby mi ponúkli do komisie tých najlepších kandidátov čo najskôr to pôjde,“ vyhlásila.

Von der Leyenová novinárom povedala, že je odhodlaná „dobrú geografickú vyváženosť“ vo svojej komisii zabezpečiť. Už skôr uvádzala, že si tiež vo svojom tíme praje rovnaké zastúpenie mužov a žien. Politickým frakciám už sľúbila, že kľúčové podpredsednícke posty v komisii obsadia socialisti a prvý podpredseda terajšej EK Frans Timmermans z Holandska a terajšia dánska komisárka pre hospodársku súťaž, liberálka Margrethe Vestagerová.

Doterajšia nemecká ministerka obrany pred novinármi pripomenula, že v minulých rokoch so štátmi strednej a východnej Európy často spolupracovala, a ocenila ich pragmatickosť pri riešení problémov.

Ursula von der Leyenová si podáva ruky s...
Ursula von der Leyenová si podáva ruky s prezidentom Európskeho parlamentu Davidom-Mariom Sassolinym Autor: SITA/AP, Jean-Francois Badias

Lídri frakcií v EP vysvetlili prečo volili či nevolili von der Leyenovú

Zvolenie Ursule von der Leyenovej za predsedníčku Európskej komisie (EK) vyvolalo odozvy vo všetkých európskych politických rodinách, ktoré majú zastúpenie v Európskom parlamente (EP).

Predseda Európskej ľudovej strany (EPP) Joseph Daul priznal, že je hrdý nielen na prvú šéfku EK, ale aj na jej jasnú a odvážnu víziu budúcnosti Európy.

„Nikdy neváhala robiť veľké kroky vpred a program, ktorý predstavila, to dokazuje. Je to program, ktorý ju naozaj charakterizuje: svieži, odvážny a dobre načasovaný. Je to program, ktorý má slúžiť našim občanom, zjednotiť Úniu a posunúť nás dopredu,“ uviedol Daul. Šéf skupiny ľudovcov v EP Manfred Weber vyjadril svoju plnú podporu von der Leyenovej ešte pred hlasovaním o dôvere.

Šéfka politickej skupiny socialistov a demokratov v EP (S&D) Iratxe Garcíová na svojom účte na Twitteri upozornila, že práve jej skupina bola kľúčom k potvrdeniu von der Leyenovej na navrhnutú funkciu.

„A preto sa postaráme, aby sme boli prví pri stanovovaní programu budúcej komisie,“ uviedla. Dodala, že nastal čas spolupracovať, aby sa progresívne záväzky, ktoré dala von der Leyenová, premietli do skutočných zmien, aké „požadujú občania“. Šéfka S&D však privítala von der Leyenovej iniciatívy v prospech rodovej rovnosti a na odstránenie násilia páchaného na ženách.

Šéf frakcie Obnovme Európu Dacian Ciološ zdôraznil, že liberáli a centristi podporili v plnej miere von der Leyenovú za predsedníčku EK. Podľa jeho slov získala jasný mandát „na obnovenie Európy“. Dodal, že rozhodnutie liberálov bolo podmienené jej ambicióznym programom v oblasti právneho štátu, ochrany klímy, digitalizácie a konvergencie medzi východom a západom EÚ.

„Po prvý raz sa uskutočnila hlboká diskusia medzi dezignovaným predsedom a kľúčovými politickými skupinami v europarlamente, aby sa stanovil politický program na nasledujúcich päť rokov, vrátane konferencie o budúcnosti Európy,“ opísal situáciu Ciološ a vyjadril pripravenosť liberálov pokračovať v konštruktívnom a transparentnom dialógu s eurokomisiou tak, aby EÚ splnila svoj cieľ a bola bližšie k svojim občanom.

Spolupredsedníčka frakcie Zelení / Slobodná európska aliancia Ska Kellerová upozornila, že poslanci za zelených hlasovali proti mandátu von der Leyenovej, zároveň jej však zablahoželala k potvrdeniu do funkcie a zaželala tiež veľa úspechov pri náročnej práci v budúcnosti.

„Proeurópsky prejav, ktorý dnes ráno predniesla, bol pozitívnym prekvapením po jej slabom výkone na schôdzach skupiny minulý týždeň. Samotný dobrý úmysel však nestačí. Boli sme zvolení, aby sme priniesli zmenu a nevypočuli sme si dosť o našich kľúčových požiadavkách, o konkrétnych návrhoch na odvrátenie klimatických zmien,“ uviedla Kellerová. Vysvetlila, že von der Leyenová neposkytla napríklad záväzky pre novú poľnohospodársku politiku EÚ, ktorá je naliehavo potrebná na záchranu biodiverzity a farmárov. Zelení tiež čakali viac konkrétnych návrhov ohľadom pokračovania záchranných operácií na mori a posilňovania právneho štátu.

Spolupredsedovia skupiny Európski konzervatívci a reformisti (ECR) Raffaele Fitto a Ryszard Legutko priznali, že mnohí poslanci z tejto skupiny von der Leyenovú z mnohých dôvodov nepodporili.

„Jej politický program, viac a viac centralizácie, bude narúšať schopnosť členských štátov konať nezávisle,“ skonštatoval Fitto. Dodal, že ECR bude vo svojej práci pokračovať pragmaticky a bude podporovať legislatívne návrhy EK od otázky k otázke, podporí hlavne tie oblasti, v ktorých EÚ skutočne poskytuje pridanú hodnotu.

Legutko upozornil, že ECR sklamal úvodný prejav von der Leyenovej v pléne EP, ktorý bol podľa jeho slov „iba hrou ako prilákať nerozhodné ľavicové hlasy“.

„To, čo sme počuli na našom stretnutí minulý týždeň, bolo úplne odlišné od toho, čo sme počuli dnes,“ opísal situáciu. Aj on však dodal, že konzervatívci budú počas nasledujúceho päťročného obdobia konštruktívne spolupracovať s exekutívou EÚ „všade tam, kde to bude možné“, upozornil však, že ECR má aj naďalej vážne názorové rozdiely a aj obavy spojené s politickým programom budúcej šéfky eurokomisie.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Ursula von der Leyenová #Manfred Weber
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku