Európska komisia preskúma spornú reformu Maďarskej akadémie vied

04.07.2019 09:48

Európska komisia (EK) preskúma zákon na reformu siete Maďarskej akadémie vied (MTA), ktorý hlasmi poslancov vládneho bloku Fidesz-KDNP schválil v utorok maďarský parlament.

Informovalo o tom vo štvrtok internetové vydanie týždenníka Heti Világgazdaság (HVG), ktoré zdôraznilo, že EK už tretíkrát upozornila maďarskú vládu, že by nemala obmedzovať slobodu výskumu.

Európska komisia naposledy pred niekoľkými týždňami upozornila kabinet premiéra Viktora Orbána, že Charta základných práv Európskej únie uznáva slobodu vzdelávania a výskumu, ako aj slobodu umení a vied.

Komisia preto bude obhajovať slobodu výskumu a vedy a postaví sa proti obmedzovaniu nezávislosti inštitúcií MTA, píše HVG.

Ústredným prvkom zákona je vytvorenie organizácie Výskumná sieť Lóránda Eötvösa (ELKH). Tá prevezme 15 výskumných inštitúcií a centier, ktoré doposiaľ riadila MTA.

Výskumnú sieť ELKH bude riadiť 12-členný orgán, do ktorého bude šesť členov delegovať akadémia vied a šesť členov vláda. Predsedu tohto orgánu vyberie šéf MTA spolu s ministrom pre inovácie a technológie a vymenuje ho premiér.

Proti transformácii výskumnej siete MTA protestovalo vo februári a v júni v Budapešti niekoľko tisíc ľudí. Kritici označili za neprijateľné, že časť prostriedkov určených na financovanie MTA si rozpočtovým zákonom pod svoju právomoc prevzal rezort ministra pre inovácie a technológie s tým, že ich vyplatenie akadémii viaže na isté podmienky.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Európska komisia #Maďarská akadémia vied
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku