Tusk ďalej povedal, že Briti začali skutočnú diskusiu o odchode alebo zotrvaní v Únii až po referende z júna 2016.
„Skutočná diskusia o dôsledkoch brexitu nezačala pred a ani počas kampane o referende, ale až po hlasovaní. Dnes by výsledky hlasovania pravdepodobne vyzerali inak,“ konštatoval Tusk.
Zároveň upozornil na paradox, že až brexit spustil proeurópske hnutie v Británii. „Šance, že k brexitu nedôjde, sú dnes okolo 20 až 30 percent. To je veľa,“ dodal.
Zároveň navrhol usporiadať ďalšie referendum o brexite vzhľadom na precedens, že Británia už zorganizovala dva podobné plebiscity. Prvý v roku 1975 sa týkal toho, či má krajina zostať vo vtedajšom Európskom hospodárskom spoločenstve, ku ktorému sa pripojila dva roky predtým.
Ak bolo podľa Tuska možné zmeniť v júni 2016 rozhodnutie prijaté v roku 1975, malo by byť možné uskutočniť druhé referendum o brexite.
Predseda Európskej rady sa nikdy netajil názorom, že je sklamaný výsledkom referenda o brexite, v ktorom sa za odchod z EÚ vyslovila tesná väčšina 52 percent voličov.
Voliči v Spojenom kráľovstve sa kvôli nedodržaniu pôvodného termínu brexitu (29. marca) budú musieť zúčastniť aj na voľbách do Európskeho parlamentu stanovených na 23.-26. mája.