Brexit podľa prieskumu zvýšil podporu nezávislosti Škótska na 49 percent

28.04.2019 12:47
theresa mayová, brexit, odvolávanie, veľká...
Britská premiérka Theresa Mayová Autor: ,

Podpora nezávislosti Škótska od Spojeného kráľovstva sa zvýšila na najvyššiu úroveň za posledné štyri roky. Prispeli k tomu veľkou mierou voliči, ktorí si želajú zostať v Európskej únii, vyplýva z víkendových výsledkov nového prieskumu.

Odtrhnutie sa od Británie v súčasnosti podporuje 49 percent dospelých v Škótsku, čo je nárast o štyri percentuálne body oproti poslednému takémuto prieskumu inštitútu YouGov pre denník The Times z júna 2018, informovala agentúra Reuters.

Výsledky zverejnili v súvislosti s víkendovým dvojdňovým jarným zjazdom Škótskej národnej strany (SNP), ktorá sa zasadzuje za nezávislosť.

SNP pripravuje novú kampaň za nezávislosť po tom, ako s takouto snahou neuspela v referende v roku 2014, keď voliči odmietli samostatné Škótsko najmä pre obavy týkajúce sa ekonomiky. Za nezávislosť vtedy hlasovalo 45 percent zúčastnených voličov, proti ich bolo 55 percent.

V britskom referende v roku 2016 sa nadpolovičná väčšina voličov vyslovila za vystúpenie z EÚ, známe ako brexit, zo štyroch krajín Spojeného kráľovstva však Škótsko a Severné Írsko hlasovali za zotrvanie v Únii, čo zvýšilo politické napätie.

Británia sa v súčasnosti zmieta v politickom chaose a stále nie je jasné, kedy alebo či vôbec vystúpi z EÚ, píše Reuters.

Prieskum YouGov tiež zistil, že 53 percent Škótov si myslí, že v najbližších piatich rokoch by sa nemalo konať ďalšie referendum o nezávislosti. Škótska premiérka a šéfka SNP Nicola Sturgeonová presadzuje druhý plebiscit pred rokom 2021, keď sa skončí súčasné volebné obdobie Škótskeho parlamentu.

YouGov sa pýtal na názory 1029 dospelých v Škótsku po tom, ako Sturgeonová v stredu načrtla svoj ďalší plán týkajúci sa snahy o nezávislosť.

Prieskum okrem toho ukázal, že voliči severne od anglickej hranice sa odvracajú od Konzervatívnej i Labouristickej strany.

Škótski konzervatívci, odnož Konzervatívnej strany britskej premiérky Theresy Mayovej, by podľa prognóz mali v májových eurovoľbách prísť o svojho jediného zástupcu v Európskom parlamente. Až 40 percent z voličov, ktorí za nich hlasovali pred dvoma rokmi, totiž prešlo k novej Strane brexitu euroskeptika Nigela Faragea.

#nezávislosť #Škótsko #Brexit
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku