Vyjednávači inštitúcií EÚ sa dohodli na posilnení agentúry Frontex

Vyjednávači Európskeho parlamentu (EP) a Rady EÚ sa vo štvrtok v Štrasburgu dohodli na nových opatreniach na posilnenie Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex).

28.03.2019 14:07
Frontex, Egejské more, loď, pohraničná stráž Foto: ,
Pohraničná stráž agentúry Frontex hliadkuje v Egejskom mori.
debata

Cieľom predbežne dohodnutých zmien pre Frontex je odstrániť súčasné nedostatky a lepšie reagovať na súčasné potreby v oblasti bezpečnosti a migrácie.

Dohoda potvrdila, že do roku 2027 má byť zriadený nový stály zbor s 10 000 zames­tnancami. Vyjednávači sa zhodli na návrhu vytvoriť nový stály zbor, ktorý by mal pomáhať krajinám EÚ priamo v teréne. Jeho členovia by na žiadosť členského štátu mali vykonávať úlohy spojené s kontrolou hraníc, zaisťovaním návratov tých migrantov, ktorí nemajú nárok na poskytnutie azylu a účinnejšie bojovať proti cezhraničnej trestnej činnosti. Pre nový zbor by mal byť k dispozícii takzvaný fond rýchlej reakcie na zabezpečenie rýchlych pohraničných zásahov.

Podľa plánov, s ktorými prišla Európska komisia, v roku 2021 by mal mať zbor 5000 operačných pracovníkov a postupne do roku 2027 bude stály zbor plne funkčný s predvídaným počtom 10 000 zamestnan­cov.

V súčasnosti sa agentúra Frontex spolieha výlučne na príspevky členských štátov EÚ.

Posilnená agentúra by mala účinnejšie podporovať návratovú politiku v členských štátoch, napríklad prostredníctvom identifikácie neoprávnene sa zdržiavajúcich štátnych príslušníkov z krajín mimo EÚ a pomoci vnútroštátnym orgánom pri získavaní cestovných dokladov.

Nové pravidlá znamenajú aj posilnenie spolupráce Frontexu s Európskym podporným úradom pre azyl (EASO).

Vyjednávači EP a Rady EÚ sa zhodli aj na tom, že je potrebné posilniť spoluprácu s nečlenskými krajinami EÚ a dohoda zavádza aj väčšiu medziparlamentnú spoluprácu EP a parlamentov členských krajín Únie. Vedenie agentúry Frontex bude mať za povinnosť zúčastňovať sa na spoločných stretnutiach európskych a národných parlamentov.

Spravodajkyňa uznesenia, maltská europoslankyňa Roberta Metsolová, dohodu označila za „víťazstvo pre Európu“ a spresnila, že občania EÚ sa obracali na europarlament, aby čo najrýchlejšie dopomohol k novým opatreniam pre posilnenie agentúry Frontex, na zmiernenie obáv v oblasti bezpečnosti a kriminality a zriadenie zboru v sile 10 000 členov pohraničnej a pobrežnej stráže a to sa podľa nej podarilo „v rekordnom čase“.

Text, na ktorom sa dohodli vyjednávači dvoch inštitúcií EÚ, pred nadobudnutím platnosti ešte musí formálne schváliť Výbor EP pre občianske slobody, všetci poslanci v pléne europarlamentu ako aj ministri členských krajín (Rada EÚ).

debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Frontex #migrácia