Macron vyzval čínskeho prezidenta, aby rešpektoval jednotu EÚ

26.03.2019 13:39
FRANCE-CHINA/STATE DINNER
Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron (vpravo) a čínsky prezident Si Ťin-pching Autor: ,

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval v utorok na spoločnej tlačovej konferencii čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, aby "rešpektoval jednotu Európskej únie", a apeloval aj na pestovanie "príkladných vzťahov" Európy s Čínou. Informovali o tom tlačové agentúry AFP a Reuters.

Macron pripustil, že medzi EÚ a Čínou existuje rivalita, ale žiadal, aby obe strany posilnili mnohostrannosť vo vzťahoch.

Čínsky prezident zavítal do Francúzska v rámci svojej cesty po európskych krajinách, Macron ho privítal v Paríži už v pondelok. Si v utorok absolvoval stretnutie so šéfom Elyzejského paláca, nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom. Po ich stretnutí sa konala tlačová konferencia.

„Radi by sme pokročili v obnove mnohostranných vzťahov. Máme rozdielne názory, nezhody – je jasné, že v dejinách ľudstva sa vplyv nezaobíde bez rivality, nikto nie je naivný. Ale my Čínu rešpektujeme a sme odhodlaní viesť dialóg a spolupracovať. Prirodzene, očakávame, že naši hlavní partneri budú rešpektovať jednotu Európskej únie a hodnoty, ktoré vyznávame a presadzujeme vo svete,“ povedal Macron.

Si Ťin-pching vyhlásil, že EÚ a Čína „spoločne napredujú“, ale oba obchodné bloky musia prekonať „podozrenia“.

„Samozrejme, existujú rozdiely a súťaženie, ale je to pozitívne súťaženie,“ uviedol Si na tlačovej konferencii v Paríži. „Napredujeme spoločne. Nemali by sme dovoliť, aby nás vzájomné podozrenia viedli k tomu, že sa budeme neustále pozerať dozadu za chrbát,“ dodal čínsky líder.

EÚ je pre Čínu najväčším obchodným partnerom a Si prišiel do Európy toto partnerstvo ešte posilniť.

#EÚ #Si Ťin-pching #Emmanuel Macron
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku