Weber: Pozastavenie členstva Fideszu v EPP je jasným odkazom

Pozastavenie členstva maďarskej vládnej strany Fidesz v Európskej ľudovej strane (EPP) znamená, že strana premiéra Viktora Orbána stráca všetky práva v orgánoch strany, reagoval pre piatkové vydanie ľavicového denníka Népszava predseda frakcie EPP v Európskom parlamente Manfred Weber v súvislosti s odlišnou interpretáciou tohto kroku zo strany Orbána.

22.03.2019 10:09
debata (4)

Ten v stredu k verdiktu EPP povedal, že Fidesz nemožno vylúčiť z EPP a nie je možné ani mu pozastaviť členstvo v nej. „Rozhodli sme sa pre riešenie, v rámci ktorého prerušíme uplatnenie svojho práva hlasovať dovtedy, kým trojčlenný monitorovací výbor pripraví svoju správu. Potom budeme opäť rokovať,“ povedal Orbán novinárom a dodal, že rozhodnutie EPP je dobré.

Weber pripomenul, že 13 členských strán EPP žiadalo, aby ľudovci dali zreteľne najavo, že EPP je stranou hodnôt.

„Nedokážem ovplyvniť to, akým spôsobom niekto rozhodnutie komunikuje. Každý si to vysvetľuje, ako chce. Očakávam od Fransa Timmermansa (líder kandidátky Strany európskych socialistov pre voľby do EP), aby rovnako postupoval aj voči Rumunsku či Malte. V Európe sa dejú znepokojujúce veci, aj preto potrebujeme povinný mechanizmus na zabezpečenie právneho štátu,“ dodal predseda frakcie EPP.

Predseda EPP Joseph Daul prostredníctvom Twitteru v stredu oznámil, že za dočasné pozastavenie členstva Fideszu hlasovalo 190 delegátov a proti boli iba traja.

Súčasťou kompromisného riešenia, s ktorým nakoniec súhlasila aj maďarská vládna strana, je zriadenie trojčlenného monitorovacieho výboru, ktorý zohrá úlohu akejsi vyšetrovacej komisie. Tá by v horizonte šiestich mesiacov mala rozhodnúť o opätovnom obnovení členstva Fideszu v EPP.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Viktor Orbán #Fidesz #Európska ľudová strana #Manfred Weber