Ideálny dátum brexitu je podľa Pellegriniho do eurovolieb

Slovensko je pripravené podporiť predĺženie brexitu, ideálny termín odchodu Veľkej Británie z Európskej únie by mal byť do májových eurovolieb. Uviedol to premiér Peter Pellegrini pred dnešným zasadnutím Európskej rady v Bruseli. Na to, aby sa dátum brexitu posunul, je potrebná zhoda všetkých zostávajúcich 27 krajín EÚ.

21.03.2019 10:10 , aktualizované: 16:21
pellegrini Foto: ,
Predseda vlády Peter Pellegrini
debata (1)

Momentálne platí dátum odchodu k 29. marcu, britská premiérka Theresa Mayová v stredu požiadal o predĺženie do 30. júna. „Dátum je otázny. Mne sa pozdáva dátum do konania eurovolieb, aby sme sa nevystavili prípadným právnym otázkam, či sa mali alebo nemali, mohli alebo nemohli zúčastniť na voľbách do Európskeho parlamentu, ak by boli v tom čase členom EÚ,“ povedal premiér pri príchode na summit, ktorý prebieha vo štvrtok a v piatok (22. 3.).

Predseda slovenskej vlády uviedol, že Slovensko je síce ochotné predĺženie odchodu podporiť, chce však vidieť, že britská strana vie priniesť konkrétne výsledky. „Nemôžeme donekonečna predlžovať termín a nemať niečo reálne na stole. Ak Británia schváli dohodu, bude deklarovať, že schválenie je možné, viem si predstaviť predĺženie,“ pokračoval Pellegrini.

Lídri EÚ sú podľa neho schopní a ochotní zadefinovať určité ustanovenia v deklarácii o budúcich vzťahoch, aby uistili Britániu, že po schválení dohody nezostane uzamknutá v prechodnom období, ale EU bude mať snahu dohodnúť jasné pravidlá budúceho fungovania.

Podľa premiéra je Slovensko pripravené aj na scenár bez dohody, teda tvrdý brexit. Otázka však je, či je na to pripravená aj Británia, dodal. Na margo možného budúcotýždňového summitu uviedol, že je pripravený prísť do Bruselu kedykoľvek.

V piatok (22. 3.) má slovenský predseda vlády v Bruseli naplánované aj stretnutie s premiérkami Islandu a Nórska, a premiérom Lichtenštajnska pri príležitosti 25. výročia EEA (European Economic Area).

Brexit je dominantnou témou summitu európskych lídrov, keďže ani necelých deväť dní pred plánovaným odchodom Veľkej Británie nie je jasné, ako a ani kedy Európsku úniu opustí. Okrem brexitu majú na programe viacročný finančný rámec, klimatické zmeny či kybernetickú bezpečnosť najmä v súvislosti s májovými eurovoľbami.

TV Pravda: Ani prípadný odchod bez dohody pravdepodobne nebude znamenať tvrdú obchodnú vojnu medzi Európskou úniou a Veľkou Britániou," povedala členka predstavenstva zodpovedná za oblasť riadenia rizík v Poštovej Banke Zuzana Žemlová. (vysielané 15.3.2019)

Video
1 debata chyba
Viac na túto tému: #summit EÚ #Peter Pellegrini #Brexit