Európska ľudová strana pozastavila členstvo maďarskej strane Fidesz

Maďarskej vládnej strane Fidesz premiéra Viktora Orbána bolo dnes pozastavené členstvo v Európskej ľudovej strane (EPP). Podľa agentúry Reuters to oznámil Joseph Daul, predseda formácie, ktorá má v súčasnosti najväčšiu frakciu v Európskom parlamente.

, 20.03.2019 11:59, aktualizované: 21:37
maďarsko, soros, juncker, fidesz, kampaň Foto: ,
Kampaň Orbánovej vlády, spustená pred májovými voľbami do Európskeho parlamentu, vyostruje dlhotrvajúce napätie medzi Budapešťou a Bruselom.
debata (16)

Rozhodnutie padlo pri hlasovaní delegátov členských strán formácie na zhromaždení v Bruseli. Tento krok bol schválený po tom, čo naň vyzvalo 13 členských strán kvôli údajnému porušovaniu princípov právneho štátu vládnucou stranou v Maďarsku.

Predseda EPP Joseph Daul prostredníctvom Twitteru zverejnil, že za dočasné pozastavenie členstva Fideszu hlasovalo 190 delegátov a proti boli iba traja.

Schválené pozastavenie členstva podľa Daula zahŕňa neúčasť na schôdzach strany, odobratie hlasovacieho práva a tiež práva navrhovať kandidátov do funkcií, napísala agentúra Reuters. Agentúra DPA zároveň poznamenáva, že sa týmto riešením odvrátil odchod Orbánovej strany z Európskej ľudovej strany.

Predseda frakcie EPP v Európskom parlamente Manfred Weber minulý týždeň po stretnutí s Orbánom zopakoval, že Fidesz si môže zachovať členstvo v EPP, ak maďarská vláda zastaví kampaň namierenú proti predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi a americkému finančníkovi maďarského pôvodu Georgeovi Sorosovi ako údajným podporovateľom nezákonnej migrácie, ak sa Orbán ospravedlní ostatným členom EPP a zabezpečí, aby Stredoeurópska univerzita (CEU) mohla zostať v Budapešti.

Orbán sa následne ospravedlnil lídrom členských strán EPP, ktoré žiadajú vylúčenie jeho strany Fidesz. V liste sa premiér ospravedlnil za „útočný tón“, avšak podčiarkol, že na svojom politickom postoji aj naďalej trvá.

Maďarská vláda 15. marca spornú bilbordovú kampaň proti Junckerovi ukončila.

Orbán po schôdzke EPP: Nemožno nás vylúčiť ani pozastaviť naše členstvo

Fidesz nemožno vylúčiť z Európskej ľudovej strany (EPP) a nie je možné ani mu pozastaviť členstvo v nej, povedal podľa provládneho spravodajského servera Origo.hu v stredu v Bruseli predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v reakcii na rozhodnutie EPP.

„Rozhodli sme sa pre riešenie, v rámci ktorého prerušíme uplatnenie svojho práva hlasovať dovtedy, kým trojčlenný monitorovací výbor pripraví svoju správu. Potom budeme opäť rokovať,“ povedal Orbán novinárom a dodal, že rozhodnutie EPP je dobré.

„Svoju politiku nehodláme meniť: chceme silnú Európu,“ zdôraznil maďarský premiér, podľa ktorého zatiaľ nie je rozhodnuté, kam zasadnú poslanci Fideszu po májových eurovoľbách. Podčiarkol však, že to bude iba taká frakcia, ktorá bude odmietať prisťahovalectvo, bude presadzovať ochranu kresťanstva a nebude uzatvárať tajné dohody.

Súčasťou kompromisného riešenia, s ktorým nakoniec súhlasila aj maďarská vládna strana, je zriadenie trojčlenného monitorovacieho výboru, ktorý zohrá úlohu akejsi vyšetrovacej komisie. Tá by v horizonte šiestich mesiacov mala rozhodnúť o opätovnom obnovení členstva Fideszu v EPP.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #Viktor Orbán #Fidesz #EPP #CDU/CSU
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy