Pellegrini v europarlamente zdôraznil potrebu jednotnej, sociálnej a bezpečnej Európy

Predseda slovenskej vlády Peter Pellegrini (Smer) sa v utorok dopoludnia ako osemnásty líder Európskej únie (EÚ) zapojil do diskusie s poslancami Európskeho parlamentu (EP) a predstaviteľmi Európskej komisie o budúcnosti EÚ. S predstavou o tom, ako by mala fungovať, vystúpil na pôde EP v Štrasburgu.

12.03.2019 13:14 , aktualizované: 17:46
európsky parlament, peter pellegrini,... Foto: ,
Na snímke uprostred predseda vlády SR Peter Pellegrini počas príhovoru na rokovaní Európskeho parlamentu v Štrasburgu 12. marca 2019.
debata (87)

Premiér predstavil svoje vízie krátko po 10. h po tom, ako ho v pléne uviedol predseda EP Antonio Tajani.

Pellegrini uviedol, že je preňho česť vystúpiť v demokratickom zbore, ktorý zastupuje pol miliardy Európanov. V úvode spomenul, že ak EÚ vznikla pred 60 rokmi s cieľom zaistiť lepšiu budúcnosť, Slováci túto túžbu prejavili pred 30 rokmi, keď sa vydali cestou demokratických zmien. Podľa jeho slov bol vstup Slovenska a iných krajín do EÚ pred 15 rokmi zárukou stability a slobody. „Vrátili sme sa tam, kde sme vždy patrili – do európskeho a transatlantického priestoru, do EÚ a NATO,“ povedal.

Slovenské členstvo v EÚ je podľa Pellegriniho „úspešný príbeh“, aj keď začiatky boli náročné a bolo potrebné vykonať výrazné štrukturálne zmeny, znížiť nezamestnanosť a vybudovať demokratické inštitúcie. Výsledkom je členstvo Slovenska v Schengene a eurozóne, ako i jeho prítomnosť medzi krajinami s najvyšším rastom hrubého domáceho produktu. V poslednom čase viac ľudí na Slovensko prichádza, ako z neho odchádza, dodal premiér.

Pellegrini zdôraznil, že celkovú „lepšiu atmosféru“ treba využiť na modernizáciu Slovenska, ktoré si vybudovalo silnú občiansku spoločnosť a má vysokú mieru slobody médií. Slováci podľa neho musia pridať v kvalite školstva, vedy a výskumu, skvalitňovaní štátnej správy a znižovaní miery korupcie.

Iná alternatíva ako členstvo v EÚ podľa premiéra neexistuje

„Pre ľudí so silným odhodlaním a vytrvalosťou nie je nič nedosiahnuteľné,“ odcitoval slová Milana Rastislava Štefánika. Zdôraznil, že Slovensko chce „v týchto neľahkých časoch“ patriť medzi najviac integrované krajiny EÚ a že iná alternatíva ako členstvo v EÚ neexistuje, čo potvrdilo aj slovenské predsedníctvo v Rade EÚ a bratislavský summit EÚ v septembri 2016.

Pellegrini nezabudol na vlaňajšiu vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ktorá vyvolala oprávnené reakcie verejnosti, čo je podľa neho znakom „vyspelosti“ slovenskej demokracie. V tejto súvislosti poďakoval Európskemu úradu pre boj proti podvodom (OLAF) za spoluprácu pri vyšetrovaní tohto prípadu, ako aj poslancom EP, ktorí boli prostredníctvom vyslaných odborných misií neraz kritickí voči dianiu na Slovensku.

Pellegrini pripomenul rozdiely medzi východom a západom

Premiér s odkazom na spoluprácu krajín Vyšehradskej štvorky (V4) pripomenul pretrvávajúce rozdiely medzi východnými a západnými krajinami a dodal, že prípadné nezhody treba riešiť dialógom. Rastúce sociálne rozdiely v Európe podľa neho ničia európsky projekt a ľudia potom hľadajú odpovede inde, v oblasti dezinformácií. Pripomenul tiež, že Slovensko podporuje sociálny pilier EÚ a uchádza sa o sídlo Európskeho orgánu práce (ELA).

Pellegrini upozornil, že tak ako 17 predošlých lídrov EÚ v pléne EP, aj on sa pridáva k výzve na jednotu EÚ – jednotu pri zachovaní kultúrnych a národných rozmanitostí. Zopakoval výzvy z bratislavského samitu, hovoriace o jednotnej, prosperujúcej a bezpečnej Únii, ktorá musí byť globálne silným hráčom, ale otvorená voči občanom a zárukou pre ich bezpečnosť a budúcnosť. „Nemôžeme byť hodnoverní, ak neodstránime rozdiely medzi Východom a Západom, tie stále existujú,“ upozornil. Dodal, že obe „krídla“ sa musia navzájom chápať a komunikovať. Za dobrý príklad označil smernicu o vysielaní pracovníkov či tému dvojakej kvality potravín. Naopak, nedarí sa nájsť jednotu názorov v otázke migrácie. „Musíme nájsť riešenie, ktoré uspokojí všetky strany. Migrácia musí byť zvládnuteľná a slúžiť Európe,“ vysvetlil.

Podľa premiéra si únia musí položiť otázky, kde chce byť o 5 až 15 rokov

Pellegrini upozornil na vonkajšie a vnútorné výzvy, ktorým EÚ čelí, a zdôraznil, že únia si musí najskôr položiť otázky, kde chce byť o päť až 15 rokov, a podľa toho prispôsobovať dlhodobý rozpočet, v ktorom by nemal chýbať dôraz na kohéziu. Upozornil na potrebu férovej obchodnej politiky vo svete, kde je EÚ šampiónom, na digitalizáciu a robotizáciu, kde je EÚ neraz „preregulovaná“, čo škodí, ak si chce zachovať vedúcu pozíciu. Zdôraznil potrebu prechodu na klimaticky neutrálnu ekonomiku a potrebu budovania spoločných obranných síl, kde je potrebná komplementarita s NATO, a tiež to, že EÚ je priestorom, ktorý sa rozširuje, a netreba zabúdať na ašpirácie kandidátskych krajín.

„Musíme byť hlavne čestní voči našim občanom. EÚ nemá čarovnú paličku, ale musíme ponúknuť lákavé vízie pre občanov a premeniť ich na skutočnosť. Ponúknuť ich mladým ľuďom a povedať, že Brusel nie je vzdialený. My sme EÚ! Musíme čeliť tým, ktorí tvrdia opak, a argumentovať faktami,“ povedal Pellegrini v závere.

Séria rozpráv o budúcnosti EÚ medzi hlavami štátov a vlád členských krajín Únie na jednej strane a poslancami EP na strane druhej sa začala v januári 2018 a bude pokračovať až do májových eurovolieb.

SR patrí k najintegrova­nejším v EÚ, chceme túto pozíciu upevňovať

Slovensko patrí v rámci Európskej únie (EÚ) k najintegrova­nejším štátom a túto pozíciu by si malo ešte upevňovať. Skonštatoval to slovenský premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) v utorok na brífingu v Európskom parlamente (EP), kde vystúpil aj s príhovorom.

Pellegrini zdôraznil, že je nevyhnutné presvedčiť občanov o tom, že treba bojovať za demokraciu, slobodu a hodnoty každý deň. Pokračovať v tom je podľa neho úlohou lídrov členských štátov EÚ. Slovensko je podľa jeho slov jednou z najintegrova­nejších krajín v rámci Únie a túto pozíciu by chcel ešte viac upevniť.

„Slovensko verí v Úniu, ktorá je zjednotená, prosperujúca a bezpečná, v Úniu, ktorá je globálne relevantný a rešpektovaný hráč, v Úniu, ktorá je úprimná voči svojim občanom a v Úniu, ktorej záleží na svojej budúcnosti,“ podotkol premiér. Ako dodal, dôvera európskych občanov je potrebná o to viac, keď svet čelí rastúcim hybridným hrozbám.

Pellegrini: Kým budem premiérom, SR neuhne zo svojho zahraničnopoli­tického kurzu

Predseda slovenskej vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) zdôraznil v utorok na pôde Európskeho parlamentu (EP), že kým bude zastávať súčasnú funkciu, Slovensko sa neodkloní zo svojho proeurópskeho a proatlantického smerovania.

Po vystúpení pred europoslancami a členmi Európskej komisie mal krátku tlačovú besedu s predsedom EP Antoniom Tajanim. Na upozornenie TASR, že kým on ako premiér hovorí na pôde EP o potrebe európskej jednoty a spolupráce a jasnej proeurópskej orientácii Slovenska, na domácej politickej scéne niektorí poslanci vládnych strán alebo koaliční partneri príklon SR k EÚ a NATO spochybňujú, premiér uviedol, že si je tejto skutočnosti vedomý.

Upozornil, že zahraničná politika a orientácia zahraničnej politiky Slovenska v minulosti nikdy neboli predmetom akékoľvek politickej debaty či úvah. Spresnil, že dokonca ani medzi opozíciou a koalíciou k tomu nedochádzalo.

„Ale dnes musím žiaľ skonštatovať a vyjadriť poľutovanie, že sa nám začínajú názory v našom politickom spektre rozdeľovať. Evidujem aj osobné názory jednotlivcov, aj niektorých politických zoskupení, že by chceli vidieť inú zahraničnú politiku Slovenska,“ opísal situáciu. Zároveň dodal, že pokiaľ bude predsedom vlády, nedovolí, aby sa na súčasnej situácii niečo zmenilo.

„Vláda je zodpovedná za výkon zahraničnej politiky našej krajiny. Nedovolím, aby Slovensko akýmkoľvek spôsobom uhlo zo svojho jasného proeurópskeho a proatlantického kurzu,“ zdôraznil premiér pred novinármi.

Europoslanci sa pýtali na vraždu Kuciaka

Vyšetrovanie vraždy novinára bolo jednou z tém, ktoré spomenuli pred Pellegrinim poslanci Európskeho parlamentu.

Liberálna europoslankyňa Sophie In 't Veldová (ALDE), ktorá navštívila Slovensko aj v rámci monitorovacej misie, zdôraznila potrebu toho, aby sa vinníci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice dostali do väzenia. Zároveň odporúčala Pellegrinimu, aby sa odpojil od bývalého slovenského premiéra Roberta Fica a ukázal tým, že „Slovensko vedie nová ruka“. Na pokrok vo vyšetrovaní ho vyzvala aj nemecká europoslankyňa Ska Kellerová z frakcie Zelení/Európska slobodná aliancia (EFA).

Pellegrini poslancov EP uistil, že Slovensko robí všetko pre to, aby boli vinníci dvojnásobnej vraždy potrestaní. Zároveň požiadal europoslancov, aby sa pri debatách o Slovensku „neuchýlili k paušalizovaniu“ a nehodnotili na základe niektorých čiastkových problémov krajinu ako celok.

87 debata chyba
Viac na túto tému: #Európsky parlament #Peter Pellegrini