„Plánované nariadenie predstavuje možnosť, ako zabezpečiť riadne pokračovanie aktivít vzdelávacej mobility v rámci programu Erasmus+, ktoré sa týkajú Spojeného kráľovstva po jeho vystúpení z EÚ. Takéto aktivity budú naďalej oprávnené a účastníci ich budú môcť v zmluvne dohodnutom termíne riadne dokončiť," dodalo ministerstvo.
Ako uvádza rezort školstva, keďže Spojené kráľovstvo vystúpi z EÚ počas programového obdobia programu Erasmus+ 2014–2020, je cieľom návrhu EK, aby sa v prípade neratifikovania dohody o vystúpení pokračovalo v aktivitách vzdelávacej mobility v rámci programu, ktoré sa týkajú Spojeného kráľovstva. Toto opatrenie sa uplatní na aktivity programu, ktoré sa začali pred 30. marcom 2019, s výnimkou prípadu, keď do uvedeného dátumu nadobudne platnosť dohoda o vystúpení uzavretá so Spojeným kráľovstvom.
Program Erasmus+ patrí medzi významné iniciatívy Európskej únie a je jedným z jej najúspešnejších programov. Podporuje aktivity v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu. Ak sa dohoda o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ neratifikuje, od 30. marca sa na Spojené kráľovstvo prestane uplatňovať primárne a sekundárne právo EÚ a stane sa treťou krajinou.
TV Pravda: Vedúci Katedry medzinárodného obchodu Obchodnej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave profesor Peter Baláž hovorí pre TV Pravda o tom, na čo sa majú pripraviť slovenské firmy v prípade tvrdého brexitu a aké clá medzi EÚ a Veľkou Britániou možno očakávať. (vysielané 18.1.2019)