Rokovaniu šéfov diplomacií EÚ dominovala Ukrajina, dotkli sa aj situácie vo Venezuele

18.02.2019 16:01
lajčák
Miroslav Lajčák. Autor: ,

Neformálne raňajky s ministrom zahraničných vecí Ukrajiny, bezpečnostná situácia v krajine a reformný proces, hodnotenie situácie v Sýrii, ale aj región Afrického rohu a situácia vo Venezuele boli hlavnými témami dnešných rokovaní ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka v Bruseli. Konalo sa tam zasadnutie šéfov diplomacií EÚ na Rade pre zahraničné veci (FAC).

Samotnému zasadnutiu predchádzali neformálne raňajky s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Pavlom Klimkinom, ktorých cieľom bolo prediskutovať aktuálny vývoj v tejto krajine v kontexte prezidentských a parlamentných volieb a súčasných rusko-ukrajinských vzťahov. Účastníci stretnutia skonštatovali, že situácia na Kryme, v Donbase a v Azovskom mori zostáva naďalej napätá. Lajčák ako úradujúci predseda OBSE informoval o ambícii nájsť spôsob, ako zmierniť zlú humanitárnu situáciu v krízových regiónoch a pomôcť ľuďom, ktorí trpia v dôsledku konfliktu. Jednou z takýchto aktivít by mohlo byť aj odmínovanie území, obývaných civilným obyvateľstvom. Informoval o tom tlačový odbor rezortu.

Na zasadaní FAC ministri hovorili o Ukrajine z hľadiska politickej a bezpečnostnej situácie a venovali sa aj reformnému procesu. Lajčák v tejto súvislosti poukázal na to, že ukrajinská strana by sa mala zamerať na štyri hlavné ciele, a to na zabezpečenie konania slobodných a spravodlivých prezidentských a parlamentných volieb, na pokračovanie reformného procesu, na snahu o deeskaláciu situácie na východe Ukrajiny a na aktivity zamerané na zlepšenie životnej úrovne obyvateľstva oblastí postihnutých konfliktom. Šéfovia európskych diplomacií sa politicky dohodli na zavedení ďalších individuálnych sankcií voči Rusku v súvislosti s novembrovým incidentom v Kerčskom prielive a následným zadržaním 24 ukrajinských námorníkov a plavidiel.

Pri hodnotení situácie v Sýrii sa zamerali na možné dôsledky stiahnutia amerických vojenských síl z krajiny, na ďalšie potenciálne riziká s tým spojené, ako aj na ďalšie smerovanie politického procesu. Dnešné rokovanie bolo prípravou na 3. bruselskú konferenciu k situácii v tejto blízkovýchodnej krajine, ktorá sa má uskutočniť 13. a 14. marca a bude mať opätovne humanitárny, politický a regionálny rozmer. Jej cieľom je mobilizovať podporu, ale aj vytvoriť priestor pre nového vyslanca OSN Geira Pedersena na ďalšie napredovanie Ženevského procesu. Spolupredsedať jej budú EÚ a OSN. „Záujmom Slovenska je mierové vyriešenie konfliktu v Sýrii, realizácia politického procesu pod záštitou OSN a rešpektovanie demokratických princípov a ľudských práv,” uviedol Lajčák.

Ministri sa zaoberali aj regiónom Afrického rohu, osobitne možnosťami zvýšenia akčnosti a diplomatického úsilia EÚ smerom k podnieteniu spolupráce s krajinami tejto oblasti. Šéfovia diplomacií sa dotkli tiež mierovej zmluvy medzi Etiópiou a Eritreou a jej pozitívneho dopadu na celý región. Slovensko podľa Lajčáka podporuje región Afrického rohu pri zjednocovaní a prekonávaní rozdielov a osobitne odporúča sústrediť sa na Somálsko.

Poslednou témou rokovacieho dňa FAC bola Venezuela ako pokračovanie komplexnej diskusie z Gymnichu spred dvoch týždňov. Šéfka európskej diplomacie Federica Mogherini informovala o výsledkoch stretnutia Medzinárodnej kontaktnej skupiny, ktorá sa konala v Montevideu 7. februára a ministri sa v diskusii venovali hodnoteniu aktuálneho vývoja v krajine s dôrazom na humanitárny aspekt. „Slovensko podporuje mierové a inkluzívne riešenie súčasnej situácie vo Venezuele,” zdôraznil šéf slovenskej diplomacie.

Rada prijala Závery o klimatickej diplomacii, Jemene a o ľudských právach. Uskutočnilo sa aj koordinačné stretnutie ministrov zahraničných vecí Visegrádskej štvorky. Minister Lajčák rokoval tiež s nemeckým ministrom zahraničných vecí Heiko Maasom o aktuálnych otázkach v rámci agendy OBSE.


TV Pravda: Exkluzívne zábery z Ukrajiny. Zdevastovaný most je vstupom do zóny bojov (vysielané 17.1.2019)

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Venezuela #Miroslav Lajčák #Ukrajina #Kerčský prieliv
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku