Hneď na začiatku pripomenula, že pracovná skupina vznikla po vražde dvoch novinárov Daphne Caruanovej Galiziovej a Jána Kuciaka a jeho snúbenky Martiny Kušnírovej. Upozornila, že zavraždení novinári vyšetrovali prípady korupcie a podvodov, ktoré sa týkali vysokých vládnych kruhov. Pripomenula tiež všeobecne nepriateľskú náladu voči novinárom na Malte a na Slovensku a dodala, že hoci v súvislosti s uvedenými vraždami došlo k niekoľkým zatknutiam a vyšetrovanie prebieha, objednávatelia oboch vrážd zostávajú neznámi. Spresnila, že nešlo o obyčajné vraždy, ale zámer navždy umlčať novinárov, ktorí písali o korupcii a prepojeniach na vládu a to všetko porušuje zásady právneho štátu.
V prípade Slovenska vyzvala vládu, aby zrýchlila tempo pri vymenovávaní prokurátorov a ústavných sudcov, lebo je „nepríjemné“, že k voľbe deviatich ústavných sudcov stále nedošlo.
Autorka správy vyzvala na hĺbkovú kontrolu zo strany eurokomisie a Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF) ohľadom korupcie spojenej s eurofondmi v agrosektore a vyjadrila obavy v súvislosti s tým, že ministerka vnútra rozdelila kriminálne vyšetrovanie spojené s vraždou Jána Kuciaka a osobami, ktoré sa mali stať terčom vrahov. V tejto súvislosti upozornila, že v správa LIBE to nie je dostatočne zvýraznené, ale Europol by sa mal zúčastniť na oboch kriminálnych vyšetrovaniach. Ocenila, že Europol poskytol cennú technickú podporu orgánom činným v trestnom konaní aj na Slovensku aj na Malte, podľa jej slov však špecifické odporúčania výboru LIBE smerujú k väčšej nezávislosti a operačným právomociam Europolu.
„Lebo videli sme, že Europol je úplne závislý od pozvánok vlád, čo je problematické, keď tieto vlády alebo služby sú podozrivé,“ opísala situáciu.
Správa LIBE podľa jej slov v prípade Malty odsudzuje pokračujúce nenávistné prejavy a prenasledovanie členov rodiny zavraždenej novinárky, za čo sú zodpovední aj politici. Tí by sa mali takýchto prejavov zdržať. In 't Veldtová zdôraznila, že na Malte dochádza k systematickým zlyhaniam, krajina by mala implementovať decembrové zistenia Benátskej komisie a to aj retroaktívne, lebo ide o štrukturálne zmeny v ústavnom systéme a upozornila maltskú vládu, že musí odstrániť schému zlatých víz pre občanov a investorov z tretích krajín. Túto záležitosť a jej zlučiteľnosť s pravidlami Schengenu má preskúmať aj Európska komisia.
In 't Veldová v závere zopakovala výzvu EP, aby bol zriadený mechanizmus na monitorovanie zásad právneho štátu vo všetkých členských krajinách EÚ.
VIDEO: Generálny prokurátor Jaromír Čižnár, policajný prezident Milan Lučanský a dozorový prokurátor z Úradu špeciálnej prokuratúry hovorili o posunoch vo vyšetrovaní dvojnásobnej vraždy, príčinách pridelenia vyšetrovania prípravy vrážd dvoch prokurátorov a advokáta policajnej inšpekcii. Kto môže za úniky z vyšetrovacích spisov? Kedy sa dočkáme odhalenia objednávateľov?