The Telegraph: Britskí ministri tajne diskutujú o odklade brexitu

06.02.2019 08:30
Brexit
Plagáty odporcov brexitu lemujú cestu neďaleko parlamentu v Londýne. Ilustračné foto. Autor: ,

Ministri britského kabinetu tajne diskutujú o plánoch na odklad vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie o osem týždňov. Informovala o tom v utorok večer webová stránka denníka Daily Telegraph.

Ministri chcú od EÚ, aby súhlasila s dvojmesačným odkladom brexitu, ak dohoda premiérky Theresy Mayovej o odchode z Únie prejde v parlamente a získa sa tak čas pre schválenie potrebnej legislatívy. Brexit by sa tak odložil z pôvodného 29. marca na 24. mája, uvádza agentúra DPA.

Aj keď Mayová neustále hovorí o plánoch zabezpečiť brexit „načas“, minister financií Philip Hammond a minister obchodu Liam Fox pripustili v nedávnej dobe odklad brexitu s cieľom finalizovať dohodu.

Hammond povedal minulý týždeň pre televíznu stanicu ITV, že „ak dosiahneme dohodu a budeme potrebovať trochu viac času na prípravu všetkej legislatívy… všetci na oboch stranách k tomu rozumne pristúpia“.

Fox, ktorý sa v minulosti vyjadroval proti odkladu brexitu, minulý týždeň pripustil, že „krátky odklad“ s cieľom pripraviť legislatívu potrebnú na imlepentovanie dohody bude prijateľný pre väčšinu poslancov.

Mayová, ktorá dostala podporu od parlamentu na opätovné prerokovanie tzv. írskej poistky v dohode o brexite, by mala vystúpiť pred zákonodarcami 13. februára, keď sa očakáva druhé hlasovanie o dohode o vystúpení Británie z Únie.

Parlament zamietol premiérkin pôvodný plán veľkou väčšinou 15. januára.

Britská premiérka sa momentálne snaží presvedčiť EÚ, aby súhlasila s úpravami dohody, ktoré požadujú britskí poslanci, najmä čo sa týka spornej otázky budúceho režimu na hraniciach medzi Severným Írskom a Írskou republikou. V prípade nedohody hrozí neriadený brexit.

Šéfka britskej vlády bude vo štvrtok v Bruseli rokovať s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom.

TV Pravda: Brexit bude dramatický (vysielané 11.1.2019)

#Brexit #Theresa Mayová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku