Grécky parlament čoskoro ratifikuje prístupovú zmluvu Macedónska do NATO

Grécky parlament už v najbližších dňoch ratifikuje prístupové protokoly susedného Macedónska pre vstup do Severoatlantickej aliancie (NATO). Vo štvrtok to v Aténach vyhlásil hovorca gréckej vlády Dimitris Canakopoulos.

31.01.2019 16:53
Grécko Macedónsko parlament dohoda názov Foto: ,
Poslanci gréckeho parlamentu počas zasadnutia 25. januára 2019 v Aténach.
debata (17)

Práve Grécko doteraz blokovalo vstup Macedónska do NATO na protest proti názvu tejto krajiny. Po tom, čo Macedónsko koncom minulého roka súhlasilo so zmenou svojho názvu na Republiku Severné Macedónsko, však Atény proti jeho vstupu do aliancie už nenamietajú. Grécko by sa dokonca malo stať prvou členskou krajinou NATO, ktorá ratifikuje začiatok prístupového procesu Macedónska.

Prístupové rokovania medzi Macedónskom a NATO sa oficiálne začali už 18. októbra 2018, keďže už vtedy bolo vidieť, že rokovania medzi Skopje a Aténami sa vyvíjajú správnym smerom. To sa potvrdilo koncom minulého a začiatkom tohto roku, keď dohodu o zmene názvu Macedónska a urovnaní vzájomných vzťahov postupne ratifikoval macedónsky aj grécky parlament.

Dohoda medzi Gréckom a Macedónskom, na základe ktorej sa Macedónsko po novom volá Republika Severné Macedónsko, napriek jej ratifikácii stále vyvoláva veľké vášne na oboch stranách hranice. Nacionalistické politické sily v Macedónsku sú nespokojné s tým, že krajina sa podvolila Grécku a zmenila svoj názov, časť gréckeho politického spektra naopak trvá na tom, že slovo Macedónsko v názve susednej krajiny nesmie byť zmienené vôbec.

Grécke výhrady k doterajšiemu názvu Macedónska sa koncentrovali okolo obáv, že krajina s takýmto menom by si mohla robiť územné nároky na grécky región rovnakého názvu a tiež sa snažiť „sprivatizovať si“ odkaz historického kráľovstva Macedónsko, ktorého prevažná časť sa pritom nachádzala na území dnešného Grécka.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko #NATO #Macedónsko