„Včera sme sa dozvedeli, čo Spojené kráľovstvo nechce. Avšak stále nevieme, čo Spojené kráľovstvo chce,“ napísal Tusk po telefonáte na Twitteri.
Podľa televíznej stanice Sky News telefonoval v stredu s Mayovou aj írsky premiér Leo Varadkar. Ten jej vysvetlil nemenný postoj Írska a EÚ vo veci dohody o brexite a o tzv. írskej poistke, vďaka ktorej by zostala hranica medzi Írskou republikou a Severným Írskom otvorená.
Varadkar poznamenal, že najnovší vývoj posilnil potrebu írskej poistky, ktorá by bola po právnej stránke spoľahlivá a fungujúca v praxi, uviedol hovorca írskej vlády s tým, že obaja premiéri zostanú v nadchádzajúcom období v kontakte.
Juncker: Dohoda ostáva tou najlepšou a jedinou možnou
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker už skôr v stredu vyhlásil, že dohoda o odchode Spojeného kráľovstva z Európskej únie „sa nebude opätovne prerokúvať“. Informovala o tom agentúra AP. Juncker v pléne Európskeho parlamentu varoval, že rozhodnutie britského parlamentu požadujúce zmeny v dohode o brexite zvýšilo riziko chaotického odchodu Británie z EÚ bez dohody.
„Včerajšie (utorňajšie) hlasovanie zvýšilo riziko neriadeného odchodu. Musíme byť pripravení na všetky scenáre vrátane toho najhoršieho,“ konštatoval Juncker s tým, že EK „zrýchlila“ prípravy na brexit bez dohody.
Ďalej zdôraznil, že existujúca dohoda o brexite zostáva tou najlepšou a jedinou možnou. Samotný brexit označil za „zlé rozhodnutie“. Dodal však, že je stále ochotný hovoriť s britskou premiérkou Theresou Mayovou. „Vypočujem si jej myšlienky, ale dám tiež jasne najavo, aký je postoj Európskej únie,“ uviedol predseda EK.
Nevôľu znovu otvoriť dohodu o brexite vyjadril v stredu aj predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani. Podľa jeho slov je zvyšných 27 členských štátov „stále jednotných ohľadom dohody o riadenom brexite“ a tieto krajiny nebudú o nej vyjednávať.
Mayová sa stretla s Corbynom
Mayová sa na Twitteri vyjadrila aj k stredajšiemu stretnutiu s vodcom opozičných labouristov Jeremym Corbynom. „Mala som potešenie stretnúť sa s Jeremym Corbynom a diskutovať, ako zaistiť, aby Británia opustila EÚ 29. marca. Zdôraznila som mu, aké je dôležité, aby Spojené kráľovstvo mohlo uzatvárať svoje vlastné obchodné dohody a podčiarkla som, že jediným spôsobom, ako sa vyhnúť brexitu bez dohody, je hlasovať za dohodu,“ uviedla britská premiérka.
Obaja mali „užitočnú výmenu názorov“, informovala spravodajská stanica BBC s odvolaním sa na hovorcu labouristov. „Vysvetľovali sme náš plán. Prebehla podrobná výmena názorov na colnú úniu a vzťah týkajúci sa jednotného trhu,“ uviedol hovorca s tým, že obe strany pristúpili k schôdzke s vážnosťou a záujmom. Mayová a Corbyn sa dohodli, že sa čoskoro opäť stretnú. Hovorca Labouristickej strany označil schôdzku za „veľmi srdečnú“.
Britskí poslanci v utorok odhlasovali, že podporia iba takú dohodu o brexite, z ktorej bude odstránená sporná klauzula o írskej „poistke“. Nové rokovania s Britániou o brexitovej dohode však predstavitelia EÚ odmietajú. Predseda Európskej rady Tusk však zároveň nevylúčil – v prípade „odôvodnenej žiadosti“ – odklad termínu brexitu, ktorým je 29. marec.
Barnier: Írska poistka nemôže byť zrušená
Tzv. írska poistka v dohode o brexite nemôže byť zrušená. Ochraňuje záujmy vyše štyroch miliónov občanov Írska a je „pragmatickou odpoveďou“ na jedinečnú situáciu, ktorá vznikla po tom ako, sa Británia rozhodla opustiť nielen EÚ, ale aj jednotný trh a colnú úniu. Pred poslancami Európskeho parlamentu to v stredu v Bruseli povedal hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier.
Britským parlamentom požadované „alternatívne opatrenia“ k írskej poistke podľa Barniera nikto nepozná. Zdieľa však postoj poslancov britského parlamentu v tom, že si neželá brexit bez dohody. Zopakoval, že politická dohoda o brexite je „najlepším a jediným prostriedkom“ na zabezpečenie riadeného vystúpenia Spojeného kráľovstva z Únie. Poistka je „neoddeliteľnou súčasťou“ rozvodovej dohody, ktorá sa nebude znova otvárať, zdôraznil Barnier.
Koordinátor EP pre brexit Guy Verhofstadt a šéf politickej skupiny liberálnych demokratov (ALDE) počas rozpravy kritizoval nejasný a nekonzistentný postoj britskej vlády. „To, čo začalo ako spor v rámci Konzervatívnej strany, je teraz existenčným problémom pre celú Britániu,“ konštatoval. Vyjadril nádej, že určitým posunom by mohlo byť stretnutie premiérky Mayovej s lídrom labouristovej Jeremym Corbynom.
Nemecký poslanec Elmar Brok z frakcie európskych ľudovcov (EPP) v súvislosti s najnovšou situáciou okolo brexitu upozornil Britov a britských politikov, že „my v EÚ sme zjednotení, to vy nie ste jednotní“. Zároveň vyzval na potrebu čo najviac minimalizovať škody, ktoré brexitom vzniknú pre obe strany.
Britský europoslanec Ashley Fox v mene skupiny Európski konzervatívci a reformisti (ECR) varoval, že kým nebude zrušená klauzula o írskej poistke, rozvodová dohoda nebude uzavretá. „Zachovanie írskej poistky v jej súčasnej podobe nezabráni režimu tvrdej hranice, ale ho vytvorí,“ zdôraznil Fox. Hlavným cieľom írskej poistky je zamedziť zavedeniu hraničných a colných kontrol na írsko-severoírskej hranici.
Britský poslanec Nigel Farage z frakcie Európa slobody a priamej demokracie (EFDD), jeden z hlavných prívržencov brexitu, vo svojom vystúpení uviedol, že vyhliadky na brexit bez dohody sa zvýšili „kvôli bruselským fanatikom, ktorí odmietajú kompromis“.
TV Pravda: Brexit bude dramatický (vysielané 11.1.2019)