EÚ v reakcii na možný tvrdý brexit prijala posledný súbor krízových opatrení

30.01.2019 14:50, aktualizované: 16:25
Británia, parlament, Dolná snemovňa, vláda, dôvera
Britská premiérka Theresa Mayová. Autor: ,

Európska komisia (EK) v stredu oznámila, že v reakcii na zvyšujúce sa riziko, že Spojené kráľovstvo koncom marca tohto roku opustí Európsku úniu bez dohody, prijala poslednú sériu krízových návrhov, ktoré sa týkajú programu Erasmus+, koordinácie sociálneho zabezpečenia a rozpočtu EÚ.

Týmto návrhom predchádzala výzva premiérov a prezidentov EÚ (Európska rada) z novembra a decembra 2018, ktorí v súvislosti s brexitom vyzvali na zintenzívnenie príprav na všetkých úrovniach. Komisia už 19. decembra prijala krízového akčný plán, ktorý zahŕňa viacero legislatívnych opatrení a minulý týždeň predstavila krízové návrhy v oblasti rybárstva.

Nové návrhy dopĺňajú rozsiahlu prácu na zaistenie pripravenosti na brexit, ktorej sa exekutíva EÚ venuje od decembra 2017.

Najnovšie opatrenia v prípade scenára brexitu bez dohody zaistia, že mladí ľudia z EÚ a zo Spojeného kráľovstva, ktorí sa 30. marca 2019 zúčastňujú na programe Erasmus +, budú môcť dokončiť svoj pobyt bez prerušenia. Rovnako to znamená, že orgány členských štátov EÚ budú aj naďalej pri výpočte dávok sociálneho zabezpečenia, ako sú napríklad dôchodky, brať do úvahy obdobia poistenia, zamestnania (aj ako samostatne zárobkovo činná osoba) alebo pobytu v Spojenom kráľovstve. Prijímatelia finančných prostriedkov EÚ zo Spojeného kráľovstva by aj naďalej dostávali platby na základe ich platných kontraktov za predpokladu, že si Spojené kráľovstvo bude aj naďalej plniť svoje finančné záväzky v rámci rozpočtu EÚ.

Komisia spresnila, že posledná otázka nesúvisí s finančným vyrovnaním medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom.

V stredu predložené návrhy majú iba dočasný charakter, ich rozsah je obmedzený a EÚ ich prijme jednostranne.

Podľa údajov EK sa 30. marca – v prvý deň po vystúpení Británie z EÚ – bude na území tejto krajiny cez program Erasmus+ nachádzať okolo 14-tisíc mladých ľudí z ostatných 27 členských krajín EÚ a okolo 7 000 mladých Britov bude v uvedenej dobe na výmenných programoch v rôznych krajinách Únie. Ak dôjde k brexitu bez dohody, títo mladí ľudia by nemohli dokončiť svoj pobyt v rámci programu Erasmus+ a nemali by nárok na granty. Cieľom nového návrhu EK je tomuto predísť a zabezpečiť, aby pri takomto scenári všetci študenti a stážisti mohli svoje štúdium dokončiť a čerpať príslušné financovanie alebo granty.

Najnovší návrh eurokomisie umožní, aby EÚ v prípade brexitu bez dohody bola schopná plniť v roku 2019 svoje záväzky a naďalej vyplácať platby prijímateľom v Spojenom kráľovstve, pokiaľ ide o kontrakty a rozhodnutia podpísané a vydané pred 30. marcom 2019. To by pomohlo zmierniť tvrdý dopad „rozvodu bez dohody“ v širokej škále oblastí, v ktorých sa čerpajú finančné prostriedky EÚ, ako sú výskum, inovácie alebo poľnohospodárstvo.

Opätovné otváranie dohody o brexite podľa Merkelovej na programe nie je

Nemecko v stredu schladilo nádeje Veľkej Británie, že presvedčí Brusel, aby prepracoval dohodu o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie. „Otvorenie dohody o odchode nie je na programe,“ uviedol hovorca kancelárky Angely Merkelovej Steffen Seibert.

Vyjadril sa tak deň po tom, ako britskí poslanci odhlasovali, že podporia iba takú dohodu o brexite, z ktorej bude odstránená sporná klauzula o írskej „poistke“. Vďaka nej by zostala hranica medzi Írskou republikou a Severným Írskom otvorená, pripomenula agentúra AFP.

Podľa Seiberta je teraz na britskej premiérke Therese Mayovej, aby poskytla konkrétne vysvetlenie v tejto záležitosti vyjednávačovi EÚ o brexite Michelovi Barnierovi a predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi.

Opätovné vyjednávanie s Britániou v utorok zamietol aj írsky premiér Leo Varadkar. Odvolal sa na utorkové vyjadrenie predsedu Európskej rady Donalda Tuska, že „neponúkame žiadne opätovné prerokovanie“ dohody. „Na organizovanie mimoriadneho summitu nie je dôvod,“ uviedol v írskom parlamente.

TV Pravda: Brexit bude dramatický (vysielané 11.1.2019)

#Donald Tusk #Brexit #Mayová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku