Brexit: Britská tlač hovorí o ponížení Mayovej, európska o návrate do bodu nula

Za historickú porážku a úplné poníženie premiérky Theresy Mayovej označujú zhodne britské médiá výsledok utorkového hlasovania, v ktorom poslanci Dolnej snemovne odmietli brexitovú dohodu, ktorú britská vláda prerokovala s Bruselom a ktorá má upraviť podmienky britského odchodu z európskeho bloku. Podľa bulvárneho denníka The Sun je dohoda úplne mŕtva a podľa bulváru Daily Mail premiérka teraz bojuje o svoje prežitie.

16.01.2019 09:11 , aktualizované: 10:06
Británia, EÚ, brexit Foto: ,
Demonštranti pred britským parlamentom v Londýne.
debata (18)

„Mayová utrpela historickú porážku,“ napísal na titulnej stránke denník The Guardian. Tiež denník Financial Times upozorňuje, že porážka vlády v Dolnej snemovni bola najvýraznejšia „v modernej histórii“. Dohoda o brexite bola zamietnutá rozdielom 230 hlasov, pričom doteraz najkrutejšie porážku zažil v roku 1924 labouristický premiér Ramsay MacDonald, a to o 166 hlasov.

Za „úplné poníženie“ britskej premiérky v utorkovom hlasovaní označil na titulnej strane denník The Daily Telegraph. „Je potreba zvláštneho druhu schopností, aby ste proti sebe dokázali zjednotiť toľko ľudí,“ stojí v komentári týchto novín k výsledku kľúčového hlasovania. Tiež denník s názvom „i“ označil výsledok utorkového hlasovania za „historické poníženie“ a na titulnej strane zverejnil fotografiu premiérky Mayovej.

Titulok denníka The Times tiež hlása, že „Mayová utrpela historickú porážku“. Denník Daily Express porážku označuje za „zdrvujúcu“. Jeho titulkou dominuje slovo „dismay“, ktoré v angličtine značí hrôzu či des a zároveň obsahuje priezvisko predsedníčky britskej vlády.

Ani britské bulvárne denníky nešetrili kritikou na premiérkinu adresu. The Sun na titulnej stránke zverejnil fotomontáž, na ktorej je telo nelietavého vyhynutého vtáka dronteho maurícijského, ktorý sa nazýva aj „dodo“, s hlavou britskej premiérky. „Brexitová dohoda Mayovej je mŕtva ako dodo,“ použil The Sun na opis situácie anglické príslovie, ktoré sa odvoláva na tohto dávno vyhynutého vtáka.

Podľa ďalšieho britského bulvárneho denníka Daily Mail Mayová teraz „bojuje o život“. „Žiadna dohoda, žiadna nádej, žiadne poňatie, žiadna dôvera,“ zhrnul lakonicky utorkový aj možný dnešný vývoj na britskej politickej scéne bulvár Daily Mirror. Rovnako ako ostatné listy pripomína, že dnes večer sa bude na návrh labouristickej opozície hlasovať o nedôvere britskej vláde.

Európska tlač: Návrat do bodu nula

Späť do bodu nula sa podľa švajčiarskeho denníka Neue Zürcher Zeitung aj talianskych novín La Repubblica vrátilo dianie okolo odchodu Británie z EÚ. Podľa francúzskeho denníka Le Monde bol výsledok hlasovania o brexitovej dohode pre Mayovú väčšou porážkou, než čakali aj tí najväčší pesimisti. Britská politika je teraz beznádejne rozdelená, uviedol belgický De Tijd. Jednotná je podľa neho v jedinom: nechce brexitovú dohodu premiérky. Čo ale chce, jasné nie je.

Holandský denník De Telegraaf napísal, že nikto neverí, že Briti majú pripravený plán B. „Predtým šéfovia vlád odstupovali, keď prehrali dôležité hlasovanie aj pri nedôležitých porážkach. Mayová ale dobrovoľne neodíde, a to z dvoch dôvodov. Po prvé by sa kríza sotva zmiernila, keby sa museli v najbližších týždňoch konať predčasné voľby. Po druhé schválil parlament v roku 2011 novelu zákona, ktorá počíta s pevným poslaneckým funkčným obdobím piatich rokov. Demokratická tradícia je tak v rozpore s literou zákona. To by mohlo viesť k ústavnej kríze,“ napísal v komentári švajčiarsky tlač Neue Zürcher Zeitung.

Británii veľa času neostáva

Podľa holandského denníka De Telegraaf už Británii nezostáva veľa času, aby zabránila „hospodárskej katastrofe“. „Táto porážka môže viesť len k tomu, že Briti odchod z EÚ odsunú. Len ak by Brusel zostal neústupný. Potom by 29. marca došlo k brutálnemu brexitu so všetkými jeho dôsledkami … Nikto neverí tomu, že Briti majú pripravený plán B.“

„Samozrejme môže britská vláda požiadať o odklad a pokúsiť sa fatálny termín 29. marca odložiť,“ myslí si rovnako komentátor belgických novín De Tijd. „To by však museli súhlasiť všetky európske členské štáty. Otázkou zostáva, prečo by to mali robiť. Keď nemá Spojené kráľovstvo tušenie, kam sa vlastne chce vydať, čo môže Európa ešte robiť?“ dodal.

„Theresa Mayová sa v nasledujúcich dňoch môže pokúsiť o mnohé, ale čo by to mohlo ešte priniesť?“ pýta sa tiež belgický De Standaard. „Európska dvadsaťsedmička doteraz zostávala na rovnakej línii: žiadne práva bez povinností,“ dodal. Mayová by tiež podľa tohto denníka mohla požiadať o odklad termínu brexitu a pokúsiť sa vyjednať v Bruseli ďalšie ústupky. „Ale prečo by malo byť v priebehu niekoľkých týždňov alebo mesiacov možné dosiahnuť to, čo nebolo dosiahnuté v uplynulých dva a pol roku?“ uzatvára otázkou De Standaard.

„V západnom svete asi neexistuje šéf vlády, ktorý by bol tak ponížený, odsúdený a zradený ako britská premiérka. A napriek tomu sa nevzdáva,“ napísal francúzsky denník Les Dernières Nouvelles d'Alsace. „Stokrát bola zrazená k zemi a stokrát zase vstala. A nikto pritom nevie, či ide o odvahu alebo o ľahkovážnos­ť,“ dodal.

„Dohoda, o ktorej sa s Európskou úniou rokovalo dva a pol roka, bola odmietnutá. Británia sa teraz podobá ostrovu, ktorý odnáša prúd. Zdá sa, že sa brexit ocitol opäť na východzom bode. Všade je veľa špekulácií, ale žiadna istota. Možné je teraz všetko,“ komentuje vývoj v Británii taliansky denník La Repubblica.

VIDEO: Šéfredaktorka portálu EurActiv Slovensko Zuzana Gabrižová ešte minulý týždeň pripomenula, že to vyzerá skôr tak, že poslanci zmluvu neschvália. Sú EÚ a Slovensko pripravené na ďalšie problémy spojené s brexitom? Dozviete sa vo videu TV Pravda.

Video
18 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska únia #tlač #Brexit #Theresa Mayová