Corbyn: Ak stroskotá brexitová dohoda, musia byť predčasné voľby

, 10.01.2019 14:46, aktualizované: 19:14
Jeremy Corbyn, británia, brexit
Ak britský parlament brexitovú dohodu neschváli, musia byť vypísané predčasné parlamentné voľby, vyhlásil šéf labouristov Jeremy Corbyn. Autor: ,

Hovorca britskej premiérky po stredajšej vládnej porážke v dolnej komore parlamentu zopakoval, že Theresa Mayová sa snaží ešte pred koncom parlamentnej debaty o brexitovej dohode získať od Európskej únie ďalšie záruky. Dolná snemovňa má o dohodnutom texte o podmienkach odchodu krajiny z Európskej únie hlasovať v utorok.

Hlasovanie vláda kvôli očakávanej porážke už raz v decembri odložila a očakáva sa, že poslanci brexitový plán Mayovej nepodporia ani budúci týždeň.

BBC dnes na svojom webe napísala, že vláda v snahe zaistiť si podporu niektorých opozičných labouristov zvažuje, že im vyjde v ústrety v ich požiadavkách ohľadom posilnenia práv pracovníkov a ochrany životného prostredia. Mohla by podporiť dodatok, ktorý stanovuje, že v Británii budú aj po brexite platiť úniové predpisy týkajúce sa miezd, zdravia a bezpečnosti a tiež úniové ekologické štandardy.

Voľby majú prednosť pred referendom

Šéf labouristov Jeremy Corbyn ale dnes zopakoval, že ak britský parlament brexitovú dohodu neschváli, musia byť v Británii vypísané predčasné parlamentné voľby. To by podľa neho bolo jediné demokratické riešenie patovej situácie. Voľby podľa neho majú prednosť aj pred prípadným novým referendom o odchode Británie z Európskej únie.

Podľa Corbyna by sa mali predčasné voľby uskutočniť „pri najbližšej príležitosti“. Upozornil, že po voľbách by bol treba určitý čas na rokovania o novej dohode o brexite. Vo svojom prejave Corbyn zdôraznil, že nová vláda by mala nový mandát na rokovanie o lepších podmienkach odchodu krajiny z EÚ. „Ak tak veríte svojej dohode, vyhláste voľby a nechajte rozhodnúť ľud,“ povedal Corbyn na adresu Mayovej.

Britániu čakajú riadne parlamentné voľby v roku 2022, ale ak premiérka budúci utorok nepresadí dohodu s Bruselom v britskom parlamente, čo sa teraz všeobecne očakáva, mohlo by to viesť k predčasným voľbám. Corbyn dnes vyhlásil, že labouristi navrhnú hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde vo chvíli, keď budú cítiť najlepšiu šancu na úspech.

Exšéf MI6: Dohoda o brexite ohrozuje národnú bezpečnosť

Bývalý šéf britskej tajnej služby MI6 sir Richard Dearlove a bývalý náčelník generálneho štábu britských ozbrojených síl lord Charles Guthrie varovali britských konzervatívcov pred návrhom dohody o vystúpení Británie z EÚ, ktorú s Bruselom uzavrela vláda premiérky Mayovej. Dohoda podľa nich ohrozuje národnú bezpečnosť Británie, informovala stanica Sky News.

Dearlove s Guthriem podnikli bezprecedentný krok a napísali lídrom britskej Konzervatívnej strany list, v ktorom ich vyzvali, aby svojim poslancom nariadili, nech Mayovej návrh dohody o brexite v budúcotýždňovom hlasovaní nepodporia.

„Prosím, zaistite, že vaši poslanci nebudú hlasovať za túto zlú dohodu,“ napísali v liste, ktorý podľa Sky News rozhnevá premiérku a jej stúpencov. Dvojica ďalej píše, že dohodou sa britské bezpečnostné sily a tajné služby vydajú pod kontrolu EÚ. Dearlove a Guthrie tiež tvrdia, že dohoda uškodí vzťahom Británie s NATO, USA i s krajinami ako Austrália, Kanada či Nový Zéland, ktoré sú v rámci Spoločenstva národov (Commonwealth) poprednými partnermi Londýna v oblasti bezpečnosti a tajných služieb.

O dohode o tzv. brexite by mali 15. januára hlasovať poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu. Ak ju neschvália, opustí Británia 29. marca úniu bez dohody, pred čím varujú viacerí ministri Mayovej kabinetu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Brexit #Jeremy Corbyn #Theresa Mayová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku