Pellegrini vo Viedni: Ak EÚ nepomôže Afrike, bude mať neskôr vážny problém

Ak Európska únia (EÚ) nepomôže v nasledovnom období Afrike a nezdynamizuje svoje aktivity na tomto kontinente, predstihnú ju iné krajiny z úplne iných častí sveta - podobne, ako to už v minulosti urobila Čína. Myslí si to slovenský premiér Peter Pellegrini (Smer), ktorý sa takto v utorok vyjadril na brífingu v rámci Fóra EÚ-Afrika, neformálneho summitu európskych a afrických lídrov.

18.12.2018 16:30
Rakúsko EÚ Afrika fórum SR Pellegrini Foto: ,
Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini na Fóre EÚ-Afrika, ktoré sa od pondelka koná za prítomnosti európskych a afrických lídrov vo Viedni.
debata (33)

Toto podujatie sa koná od pondelka vo Viedni pri príležitosti končiaceho sa rakúskeho predsedníctva v Rade EÚ.

„Väčšiu aktivitu vyvíja Čína, väčšiu aktivitu budú vyvíjať ďalšie veľké svetové štáty – a ja si myslím, že nesmieme zostať pozadu, pretože, a teraz prepáčte, ak Európska únia nepomôže Afrike, aby sa dobre rozvíjala a aby sa ľuďom v Afrike dobre žilo, tak o niekoľko rokov bude mať Únia práve z tohto titulu vážny problém,“ povedal Pellegrini po skončení predobedného stretnutia s európskymi a africkými lídrami.

Zdôraznil, že Afrika ako kontinent zaznamenáva značný nárast HDP až cez tri percentá v tomto roku a EÚ by sa práve preto mala snažiť byť významným obchodným partnerom tohto kontinentu a zachovať si na ňom svoje pozície.

Potreba vzdelávania a vytvárania pracovných miest

Premiér ďalej uviedol, že neformálny summit vo Viedni nie je venovaný problematike migrácie, ale skôr budúcnosti a rozvoju afrického kontinentu. V tejto súvislosti skonštatoval, že pred Afrikou stoja veľké výzvy a tento kontinent má šancu urobiť obrovský skok vo svojom rozvoji. Na rozdiel od Európy totiž môže hneď implementovať najmodernejšie technológie, aké vo svete momentálne existujú, a určitú vývojovú etapu rovno preskočiť.

Podľa Pellegriniho je tiež veľmi dôležité, aby sa v Afrike vytváral dostatok pracovných miest. Predseda slovenskej vlády uviedol, že on sám vo svojom príhovore k ostatným lídrom EÚ i Afriky „akcentoval potrebu vzdelávania“ na tomto kontinente. „Pretože ľudský kapitál v Afrike existuje relatívne značný, ale bez primeraného vzdelania a zručností, ktoré si budú vyžadovať budúce pracovné miesta, nemajú šancu na úspech,“ dodal v tejto súvislosti.

Kurz: EÚ ma v oblasti investícií rezervy

EÚ musí výrazne zvýšiť svoje investície v Afrike a využiť ďalšie možnosti rozvojovej spolupráce, vyhlásil to rakúsky kancelár Sebastian Kurz ešte na úvod Fóra EÚ-Afrika. Pokiaľ ide o investície, Európa „nesmie prenechať africký kontinent Číňanom“, vyjadril sa Kurz. Fórum by malo podľa neho predstavovať v tomto smere „do určitej miery zmenu paradigmy“, aby sa okrem klasickej rozvojovej pomoci častejšie uplatňovali aj hospodárska spolupráca a investície, informovala tlačová agentúra APA.

Zatiaľ čo je EÚ v súčasnosti najväčším prispievateľom v rámci rozvojovej pomoci, v oblasti investícií má zatiaľ rezervy, upozornil Kurz. Práve v Afrike pritom vzniká potreba výrazného hospodárskeho rastu vzhľadom na rýchly rast populácie – do roku 2050 majú na tomto kontinente žiť vyše dve miliardy ľudí. Investície podľa Kurza prinesú rozvoj školstva a vytvoria nové pracovné miesta.

Reagoval tiež na otázku, prečo sa v programe fóra neobjavuje téma migrácie. Africkí lídri si podľa neho želajú, aby pri dialógu s európskymi predstaviteľmi „nešlo len o migráciu“ a druhá strana „sa ich nesnažila iba vychovávať“. „Téma migrácie je dôležitá, ale okrem migrácie sú aj iné témy, ktoré sú dôležité,“ pripomenul kancelár. „Život je širší a aj spolupráca medzi EÚ a Afrikou musí mať širší základ,“ dodal.

O „partnerskom zrovnoprávnení“ európskeho a afrického kontinentu hovoril na úvod fóra aj prítomný predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Na otázku, či EÚ neobracia svoju pozornosť na Afriku príliš neskoro v porovnaní s Čínou, odpovedal: „Áno, ale robíme to lepšie.“

V podobnom duchu sa podľa APA vyjadrili aj ďalší hostia, ako napríklad chorvátsky premiér Andrej Plenkovič, litovský minister zahraničných vecí Linas Linkevičius, namíbijský minister informačných a komunikačných technológií Stanley Simataa či rumunský prezident Klaus Iohannis.

33 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Afrika #Viedeň #Peter Pellegrini