ECJ vystavil stopku poľskému zákonu o Najvyššom súde

Súdny dvor Európskej únie (ECJ) potvrdil svoje predchádzajúce rozhodnutie, ktorým nariadil Poľsku, aby prestalo uplatňovať svoj kontroverzný zákon o Najvyššom súde.

17.12.2018 21:52 , aktualizované: 22:30
debata (2)

ECJ vo svojom predbežnom opatrení z 19. októbra tohto roku rozhodol, že Poľsko musí okamžite prestať uplatňovať zákon, ktorý znížil dôchodkový vek pre sudcov tamojšieho Najvyššieho súdu. Zároveň nariadil, aby sa na svoje pozície mohlo vrátiť 23 sudcov (vrátane predsedníčky súdu), ktorí museli na jeho základe nedobrovoľne odísť do dôchodku.

Vedúci predstavitelia EÚ tento zákon napadli na ECJ. Ten v pondelok svoj predbežný verdikt potvrdil.

Iba pár hodín po rozhodnutí ECJ, poľský prezident Andrzej Duda podpísal dodatok k zákonu o Najvyššom súde, ktorý umožňuje návrat sudcov penzionovaných po znížení dôchodkového veku. Informovala o tom v pondelok agentúra PAP s odvolaním sa na oznámenie prezidentskej kancelárie.

Poľský parlament ešte 21. novembra schválil návrh zákona predložený vládnucou stranou Právo a spravodlivosť (PiS), ktorý má umožniť návrat sudcov penzionovaných v júli tohto roku po znížení dôchodkového veku zo 70 na 65 rokov. Návrh však ešte nepodpísal poľský prezident Andrzej Duda.

Poľská konzervatívna vláda trvá na tom, že sa chce prostredníctvom justičnej reformy zbaviť sudcov pôsobiacich ešte počas komunistickej éry. Tvrdí tiež, že napráva skorumpovaný a nespoľahlivý súdny systém. Kritici vrátane EÚ sa však obávajú oslabenia nezávislosti súdov a demokratických štandardov.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Najvyšší súd #PiS #Súdny dvor Európskej únie #ECJ