Slovensko proti sankciám voči Rusku nepôjde, tvrdí Pellegrini

K predĺženiu ekonomických sankcií voči Rusku v súvislosti s najnovšiu eskaláciou napätia medzi Ruskom a Ukrajinou v Azovskom mori sa vo štvrtok pripojilo aj Slovensko. Premiér Peter Pellegrini ešte pred rokovaním o tejto téme novinárom potvrdil, že Slovensko proti sankciám voči Rusku nepôjde.

13.12.2018 19:43
pellegrini Foto: ,
Premiér Peter Pellegrini
debata (306)

„Hoci máme svoj rezervovaný postoj k účinnosti a účinku sankcií, ktoré, zdá sa, neprinášajú vôbec želateľný efekt, Slovensko nevybočí z jednotnej línie a bude plne rešpektovať a bude súčasťou rozhodnutia celej EÚ27 tak, ako to bude navrhnuté,“ vyhlásil Pellegrini.

Podobné závery podľa jeho slov vzišli už zo štvrtkového koordinačného stretnutia krajín Vyšehradskej štvorky (V4) pred začiatkom samotného summitu.

Lídrov EÚ čakajú vo štvrtok okrem tzv. brexitu a konfliktu Rusko-Ukrajina aj ďalšie diskusie o zahraničnej politike. Okrem iného sa zamerajú aj na prípravu februárového summitu EÚ-Liga arabských štátov (24.-25.2.).

Piatok, druhý deň summitu, bude patriť ekonomickým témam, najmä dobudovaniu jednotného trhu EÚ. Hlavy vlád a štátov sa však zamerajú aj na otázky klimatickej zmeny a migrácie, výzvu, ako čeliť dezinformáciám pred eurovoľbami, a boj proti rasizmu a xenofóbii.

Dvojdňové rokovania ukončí summit eurozóny, na ktorom vystúpia aj predseda Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi a šéf Euroskupiny Mário Centeno. Summit by mal vysloviť podporu rozhodnutiu o reforme Európskeho stabilizačného mechanizmus (ESM), na Slovensku známeho ako tzv. trvalý euroval, a rozhodnutiu o bankovej únii.

306 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #sankcie
Flowers