V krajinách EÚ prestala platiť geoblokácia

03.12.2018 16:42

V krajinách Európskej únie v pondelok prestala platiť geoblokácia, čiže neopodstatnené geografické blokovanie pre spotrebiteľov, ktorí si chcú kúpiť produkty alebo služby online v rámci EÚ.

Európska komisia v správe pre médiá upozornila, že nové pravidlá v rámci elektronického obchodu podporia spotrebiteľov a podniky, ktorí využívajú rastúci európsky online trh. Obchodníci v EÚ mali od marca tohto roku deväť mesiacov na to, aby sa včas dokázali prispôsobiť novým pravidlám a zaviesť potrebné zmeny.

Nové pravidlá odstránia ďalšiu prekážku na digitálnom trhu a prinesú ľuďom väčšiu voľnosť pri online nákupoch. Občania budú môcť nakupovať elektrospotrebiče, lístky na koncert alebo si prenajať auto v zahraničí podobne ako doma. Zahraniční obchodníci nebudú môcť žiadať uhradenie platby debetnou alebo kreditnou kartou vydanou v inej krajine. Pre podniky sú nové pravidlá zárukou väčšej právnej istoty pri cezhraničnom podnikaní.

Nariadenie neukladá povinnosť predať a neharmonizujú sa ním ceny. Rieši sa ním diskriminácia v oblasti prístupu k tovaru a službám v prípadoch, kde to nie je možné objektívne odôvodniť (napríklad povinnosťami týkajúcimi sa DPH alebo rozdielnymi právnymi požiadavkami).

#geoblokácia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku