Otvorený list vydavateľov tlače európskym vládam

29.11.2018 06:00

Reforma autorského práva Európskej únie, ktorá by mohla posilniť profesionálnu žurnalistiku tým, že by umožnila malým aj veľkým vydavateľom tlače speňažiť hodnotný on-line obsah, je aktuálne diskutovaná vládami a Európskym parlamentom.

Ak chcete udržateľnú budúcnosť pre našu profesionálnu, nezávislú tlač; ak chcete kvalitu, pravdivý a overený obsah; ak chcete, aby vydavatelia mali možnosť investovať do profesionálnej žurnalistiky; ak ste rovnako ako my vydesení vyhliadkou prázdnych strán; teraz je ten čas, keď môžete konať a podporiť právo vydavateľov (článok 11), tak ako bolo prijaté 12. septembra v texte Európskeho parlamentu. Ide o zásadný krok pre budúcu rozmanitosť a pluralitu európskej tlače, ktoré sú základom našej demokracie.

Momentálne ste pod tlakom digitálnych obrov, ktoré sa snažia oslabiť práva vydavateľov tlače spôsobom, ktorý by efektívne legitimizoval presne tie ich predátorské praktiky, ktoré je snaha zrušiť. Určité vyhľadávače, agregátory správ a iné spoločnosti, ktorých obchodné modely sú založené na použití hodnotného obsahu vydavateľov bez ich povolenia či finančnej kompenzácie, nechcú, aby regulačné orgány EÚ prijali účinné právo pre vydavateľov.

Súčasná reforma musí riešiť existujúcu nevyváženosť vyjednávacej sily medzi tlačou a platformami. Digitálny ekosystém musí fungovať férovo pre všetkých: tvorcov obsahu, distribútorov a spotrebiteľov, nielen pre tých zopár silných a dominantných internetových gigantov.

Schválenie práva pre vydavateľov tak, ako je sformulované v texte Európskeho parlamentu, je Vašou príležitosťou podporiť investície do profesionálnej žurnalistiky a zabezpečiť budúcnosť slobodnej a nezávislej tlače.

Európa si nemôže dovoliť vzdať sa svojej suverenity oslabením úlohy tlače v demokratickej diskusii.

ENPA, EUROPEAN NEWSPAPER PUBLISHER ASSOCIATION EMMA, EUROPEAN MAGAZINE MEDIA ASSOCIATION

(Tento otvorený list zverejňujú všetky významné tlačené denníky a magazíny v Európskej únii.)

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#autorské práva
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku