Eurokomisia odmietla petíciu za celoeurópske referendum o brexite

28.11.2018 14:54
Európska komisia, Brusel
Na snímke sídlo Európskej komisie v Bruseli. Autor:

Európska komisia (EK) zamietla petíciu vyzývajúcu na celoeurópske referendum o odchode Británie z EÚ. Informovala o tom v stredu agentúra DPA.

„Všetci európski občania by mali mať možnosť vyjadriť svoj politický názor na to, či si želajú zotrvanie Spojeného kráľovstva v Európskej únii,“ požadovali iniciátori petície.

EK však výzvu na vypísanie plebiscitu, ktorý by mal prebehnúť vo všetkých členských krajinách EÚ, odmietla s argumentom, že táto záležitosť nespadá do jej kompetencie. „Európska komisia síce ľutuje rozhodnutie Spojeného kráľovstva o odchode z EÚ, ale rešpektuje výsledok (britského) referenda“ o brexite, uvádza sa vo vyhlásení európskej exekutívy.

Organizovanie podobných občianskych petícií umožňuje európska legislatíva. Ak sa im podarí zhromaždiť najmenej milión podpisov občanov zo siedmich členských štátov EÚ, EK musí petíciu zvážiť, avšak môže sa rozhodnúť vo veci nekonať.

Veľká Británia vystúpi z EÚ 29. marca 2019 na základe výsledkov referenda z júna 2016, v ktorom sa za takýto krok pri vyše 72-percentnej účasti vyslovilo takmer 52 percent voličov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Európska komisia #referendum #Brexit
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku