Britský parlament bude o dohode o brexite hlasovať 11. decembra

, 26.11.2018 19:27, aktualizované: 23:10

Dolná komora britského parlamentu bude o návrhu dohody premiérky Theresy Mayovej o odchode Británie z Európskej únie hlasovať 11. decembra, informovala agentúra DPA.

Lídri EÚ v nedeľu na mimoriadnom summite v Bruseli schválili dohodu o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie a politickú deklaráciu o budúcich vzťahoch medzi Britániou a EÚ. Schválená dohoda teraz musí prejsť hlasovaním v dolnej komore britského parlamentu, ktorému budú predchádzať päťdňové rokovania.

Mayová v pondelok v britskom parlamente obhajovala svoj návrh dohody o tzv. brexite i napriek kritike zo strany opozície a aj z radov jej vlastnej Konzervatívnej strany. Písal o tom webový server stanice BBC.

Nedeľné schválenie v Bruseli podľa premiérky vzdalo poctu výsledkom referenda z roku 2016, keď Briti zahlasovali za brexit, a pomohlo udržať blízke vzťahy kráľovstva s EÚ.

Predseda britskej Labouristickej strany Jeremy Corbyn povedal, že parlament nebude mať inú možnosť, ako dohodu v hlasovaní odmietnuť. Premiérka podľa jeho slov potrebuje plán B, ktorý bude zahŕňať stály colný režim a silnejší systém ochrany v oblasti zamestnanosti a ochrany životného prostredia.

Bývalí členovia vlády z radov konzervatívcov Ian Duncan Smith, Boris Johnson, Owen Paterson, Michael Fallon a Dominic Grieve sa tiež vyjadrili, že dohoda je neuspokojujúca.

Mayová členom parlamentu povedala, že predošlých 19 mesiacov rokovaní bolo o hľadaní kompromisu, ale konečná dohoda obyvateľom Británie zabezpečí znovunadobudnutie kontroly nad zákonom, peniazmi a hranicami.

Mayová však priznala, že nebola celkom spokojná s možnosťou tzv. backstopu – záložného plánu s cieľom zabezpečiť integritu vnútorného trhu a aj bezpečnosti na írskom ostrove. Backstop by podľa nej bol dočasným mechanizmom a Británia by mala mať právo dožadovať sa arbitráže o tom, ako a kedy sa skončí – pokiaľ nebude nahradený obchodnou dohodou alebo inými opatreniami.

Mayová vyzvala britských zákonodarcov, aby podporili jej návrh dohody

Britská premiérka Theresa Mayová v pondelok vyzvala členov dolnej komory britského parlamentu zo všetkých politických strán, aby podporili jej ťažko vybojovanú dohodu o tzv. brexite, informovala agentúra DPA. Dohodu v nedeľu schválili na summite v Bruseli lídri Európskej únie a premiérka sa snaží získať aj podporu verejnosti.

„Naša povinnosť ako parlamentu v najbližších týždňoch je preskúmať túto dohodu do detailov, primerane o nej diskutovať, vypočuť si ľudí z volebných obvodov a rozhodnúť sa, čo je v našom celonárodnom záujme,“ povedala Mayová členom Dolnej snemovne britského parlamentu.

Parlament podľa nej čelí voľbe medzi prijatím vyrokovanej dohody alebo návratom na začiatok problému.

„Obyvatelia Británie od nás chcú, aby sme pokračovali s dohodou, ktorá si ctí referendum a umožní nám ako krajine nájsť spoločnú reč bez ohľadu na to, ako sme hlasovali,“ povedala Mayová, poukazujúc na 52-percentnú väčšinu, ktorá v hlasovaní v júni 2016 odsúhlasila odchod Británie z EÚ.

Mayová žiada verejnosť o podporu

Mayová napísala list adresovaný obyvateľom, v ktorom vysvetľuje, prečo si myslí, že by verejnosť mala podporiť jej návrh brexitu. Stanica BBC v nedeľu list v plnom znení zverejnila na svojom webovom portáli.

Dolná komora britského parlamentu bude o Mayovej návrhu dohody o odchode Británie z EÚ hlasovať 11. decembra.

Vláda Konzervatívnej strany premiérky Mayovej má v 650-člennej dolnej komore 315 zákonodarcov a čelí silnej opozícii zo všetkých strán. Časť členov Konzervatívnej strany dokonca tiež vyhlásila, že bude hlasovať proti návrhu dohody.

Mayová vyzvala aj zástupcov najväčšej opozičnej Labouristickej strany, aby v hlasovaní dohodu v národnom záujme podporili.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Veľká Británia #Brexit
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku