V prípade odmietnutia dohody o odchode z EÚ, k brexitu ani nemusí dôjsť, tvrdí Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová v stredu vyhlásila, že ak parlament odmietne predbežnú dohodu o vystúpení Británie z Európskej únie, k brexitu nakoniec ani nemusí dôjsť.

21.11.2018 15:38
Theresa Mayová Foto: ,
Britská premiérka Theresa Mayová.
debata (1)

Agentúra AP pripomína, že návrh tejto dohody vyvolal ostrý nesúhlas zo strany britských poslancov – najmä probrexitových politikov, ktorí žiadajú jasný rozchod s EÚ. Tvrdia, že na základe dohody bude Británia viazaná predpismi EÚ, na ktoré už nebude žiadny vplyv.

Andrew Rosindell, poslanec z Mayovej Konzervatívnej strany, ju vyzval na zmenu politiky a na odstrihnutie „chápadiel EÚ nad naším milovaným ostrovným štátom“.

Mayová počas každotýždňovej hodiny otázok v Dolnej snemovni zopakovala, že Británia chce po brexite „úzky obchodný vzťah s Európskou úniou“. Varovala, že ak parlament odmietne jej dohodu, mohlo by to znamenať „viac neistoty, väčší rozkol alebo riziko absolútne žiadneho brexitu“.

Vyjednávači EÚ a Londýna sa minulý týždeň dohodli na 585-stranovom návrhu dohody o podmienkach brexitu, ktorá má byť oficiálne schválená na nedeľňajšom mimoriadnom summite Únie. Dovtedy obe strany pripravujú ešte sprievodnú, asi 20-stranovú „politickú deklaráciu“ o budúcich vzťahoch medzi EÚ a Britániou. Tá stanoví základy pre ďalšiu obsiahlu dohodu upravujúcu budúce vzťahy, o ktorej sa má rokovať až po ukončení členstva Británie, stanovenom na 29. marca 2019.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Brexit #Theresa Mayová
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy