Európski diplomati v Bruseli odobrili návrh dohody o brexite

Ministri zahraničných vecí a európskych záležitostí odobrili v pondelok v Bruseli návrh dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie a umožnili premiérom a prezidentom hlasovať o "rozvodovej dohode" počas mimoriadneho summitu naplánovaného na 25. novembra.

19.11.2018 14:00
debata

Ministri zahraničných vecí a európskych záležitostí odobrili v pondelok v Bruseli návrh dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie a umožnili premiérom a prezidentom hlasovať o „rozvodovej dohode“ počas mimoriadneho summitu naplánovaného na 25. novembra.

Informáciu potvrdil rakúsky minister pre európske záležitosti Gernot Blümel počas tlačovej besedy, ktorá nasledovala po skončení zasadnutia Rady EÚ pre všeobecné záležitosti zameraného na tzv. brexit. Rakúsko v súčasnosti predsedá Rade EÚ a má na starosti rokovania ministerských rád.

„Prvá ťažká etapa bola prekonaná. Podarilo sa nám udržať jednotu,“ opísal Blümel situáciu z rokovaní.

Podľa slov hlavného vyjednávača EÚ pre brexit Michela Barniera, ktorý sa takisto zúčastnil na ministerských rokovaniach, predstavitelia všetkých 27 členských krajín podporili celý súbor ustanovení, ktoré obsahuje dohoda o brexite, aj s jej dodatkovými protokolmi.

Barnier naznačil možnosť predĺženia prechodného „pobrexitového“ obdobia o ďalšie dva roky oproti pôvodnému plánu (do konca decembra 2022), čo je jedným z mála bodov, ktoré zostali otvorené v rámci celoeurópskej diskusii o podmienkach rozvodovej dohody.

„Myslím si, že do konca tohto týždňa prijmeme konečný návrh. Toto rozhodnutie bude prijaté na základe spoločnej dohody medzi Spojeným kráľovstvom a ostatnými 27 členskými krajinami,“ povedal Barnier pred novinármi. Spresnil, že ak dôjde k dohode o predĺžení prechodného obdobia, obe strany sa budú musieť dohodnúť aj na finančných príspevkoch Británie počas ďalších dvoch rokov.

debata chyba
Viac na túto tému: #Brexit