Fidesz vraj podpíše deklaráciu o hodnotách Európskej ľudovej strany

Maďarská vládna strana Fidesz podpíše deklaráciu o hodnotách Európskej ľudovej strany (EPP/EĽS), ktorú pripravujú politici stredopravých strán združených v EPP na dvojdňovom zjazde v Helsinkách. Podľa internetového vydania týždenníka Heti Világgazdaság to v stredu vyhlásil v Helsinkách poslanec Európskeho parlamentu za Fidesz Tamás Deutsch.

07.11.2018 15:03 , aktualizované: 18:11
Viktor Orbán Foto: ,
Maďarský premiér Viktor Orbán.
debata (7)

Deklarácia istým spôsobom núti maďarského premiéra Viktora Orbána a jeho stranu Fidesz, aby sa priklonili k hodnotám celoeurópskej strany. Podľa servera Fidesz v EPP vyhral bitku, pretože sa už teraz nemusí obávať vylúčenia spomedzi európskych ľudovcov.

Europoslanec Fideszu dodal, že je to Orbánovo víťazstvo, pretože v uplynulých rokoch sa v boji proti liberalizmu posunul od vyzdvihovania neliberálnej demokracie k budovaniu kresťanskej demokracie. Deklaráciu označil za ústretovú voči Fideszu, pretože z nej poslanci ľudovcov vynechali pojem „liberálna demokracia“, pričom dokument podľa pôvodných zámerov mal predsedu maďarskej vlády vrátiť späť k liberálnej demokracii.

Obaja kandidáti na post volebného lídra EPP v budúcoročných eurovoľbách sa prikláňajú k tejto deklarácii. Fínsky expremiér Alex Stubb v stredu pohrozil možným vylúčením Fideszu z EPP, ak nedodrží hodnoty strany, a Manfred Weber, ktorý šéfuje frakcii EPP v europarlamente, už dávnejšie naznačil, že nemožno spochybňovať hodnoty, na ktorých je založená EPP, strana, ktorá vymyslela „európsky sen“.

Viktor Orbán musí pochopiť, že neliberálna demokracia je oxymoron, tvrdí Stubb

Maďarskej strane Fidesz na prebiehajúcom zjazde Európskej ľudovej strany (EPP/EĽS) v Helsinkách hrozí, že bude vylúčená z radov najväčšej európskej politickej rodiny. Uviedol to bývalý fínsky premiér Alexander Stubb, jeden z dvoch kandidátov na post volebného lídra EPP do volieb v Európskom parlamente a na post predsedu budúcej Európskej komisie.

Na otázku, ako vníma maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý sa netají svojim protiliberálnym zmýšľaním, Stubb uviedol, že strana EPP potrebuje voči strane Fidesz a Orbánovi viacstupňový prístup.

Prvý krok je podľa neho otvorený a úprimný dialóg o hodnotách a Stubb v tejto súvislosti spresnil, že „je veľmi tolerantný, ale má nulovú toleranciu voči netolerancii“.

„Nemám rád skutočnosť, že Viktor Orbán hovorí o neliberálnej demokracii. V mojom ponímaní to neexistuje. Demokracia je zo svojej podstaty liberálna. Neliberálna demokracia je protirečenie samo osebe, je to oxymoron,“ opísal situáciu Stubb. Zároveň dodal, že nemá rád, keď politici vládnu za pomoci nenávisti a strachu. „Musíme sa toho ako strana vyvarovať. Povinnosť vrcholových politikov je poskytovať nádej a prinášať riešenia,“ dodal.

Za ďalší krok vo vzťahu EPP a Fideszu považuje prijatie pripravovanej deklarácie o hodnotách. Pripomenul, že počas zjazdu tieto debaty pokračujú, a upozornil, že ide o základné hodnoty, ktoré európski stredopraví politici vyznávajú.

„Ak sa Orbán k týmto hodnotám prikloní, môže zostať v strane. Ak nie, tak chcem rozbehnúť proces, ktorý by do konca tohto dňa viedol k vylúčeniu Fideszu z EPP,“ zdôraznil Stubb. Spresnil však, že na to, aby sa tak stalo, by návrh na vyradenie Fideszu potreboval podporu piatich členských krajín EÚ a siedmich sesterských strán združených v EPP. „Podľa mňa sú hodnoty nedeliteľné. Buď s nimi súhlasíte, alebo ste proti nim. Ak s nimi súhlasíte, ste súčasťou strany, ak ste proti, treba stranu opustiť,“ skonštatoval.

Stubb zdôraznil, že nejde o akúsi osobnú záležitosť a sám seba v tomto procese vidí ako sprostredkovateľa a je za dialóg v snahe predísť rôznym nedorozumeniam. Zároveň však zopakoval, že nemožno spochybňovať základné slobody, akými sú akademická sloboda, sloboda tlače, združovania sa či spochybňovanie aktivít mimovládnych organizácií.

Podľa jeho slov vzťah EPP a Fideszu treba vnímať v dvoch rovinách – na jednej strane je to vnútrostranícky dialóg o hodnotách a na strane druhej je to spolupráca ohľadom bežnej agendy v Európskom parlamente a tá podľa Stubba prebieha bezproblémovo.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Viktor Orbán #EPP