Kríza Írska zrejme zažehnaná, celá Británia ostáva v colnej únii s EÚ

04.11.2018 08:13
Theresa Mayová
Britská premiérka Theresa Mayová. Autor: ,

Britská premiérka Theresa Mayová údajne zaistila dohodu, ktorá umožní Británii po brexite zostať v colnej únii s EÚ a vyhnúť sa tvrdej írskej hranici, čo by vyriešilo najväčšiu prekážku v rokovaniach s EÚ. Informáciu priniesla v nedeľu agentúra DPA, odvolávajúc sa na správu uverejnenú v nedeľníku Sunday Times.

Hovorca britskej vlády však označil za „špekulácie“ správu, podľa ktorej Mayová urobila Bruselu ústupky, aby vyriešila takzvanú írsku otázku. Hovorca pre DPA povedal iba to, že v rokovaniach sa dosiahol „dobrý pokrok“.

Londýn a Brusel majú v súčasnosti odlišné názory na to, ako zabrániť návratu tvrdej hranice medzi Írskou republikou a britskou provinciou Severné Írsko, ktorá opustí EÚ spolu s Britániou koncom marca 2019.

Sunday Times uviedol, že podľa dohody zostane Británia v colnej únii s EÚ len dočasne. Mayová plánuje prediskutovať plán s kabinetom v utorok, dodal nedeľník.

Mayová minulý týždeň vyhlásila, že dohoda o brexite je hotová z 95 percent. Hlavnou prekážkou v „rozvodových“ rokovaniach však zostávajú rozdielne predstavy o budúcom režime na hranici medzi Írskou republikou a Severným Írskom.

Írsky premiér Leo Varadkar v sobotu vyhlásil, že odchod Británie z Európskej únie oslabuje vzťahy medzi Írskou republikou a Spojeným kráľovstvom.

#Brexit
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk