Slamky či vrecká na pečivo budú od roku 2021 minulosťou

Európsky parlament (EP) jednoznačne podporil sadu opatrení, ktoré tvoria prvú európsku stratégiu boja proti plastovému odpadu.

24.10.2018 17:09 , aktualizované: 18:42
odpad, pacifik, znečistenie, plasty Foto: ,
Plastového odpadu v moriach po celej planéte stále pribúda.
debata (10)

Smernica schválená v pléne EP sa týka desiatich skupín plastových výrobkov na jedno použitie a rybárskeho vybavenia; tieto predmety podľa Európskej komisie tvoria väčšinu odpadkov nájdených na európskych plážach.

Najvýraznejšie by smernica dopadla na plastové vrecká, riady, príbory, slamky, tyčinky do uší alebo tyčky k balónikom. U týchto predmetov chce Európska komisia od roku 2021 zabrániť tomu, aby sa dostali na trh, pretože sa domnieva, že pre nich existujú cenovo prijateľné alternatívy v ekologickejšom prevedení.

Za smernicu z dielne Európskej komisie hlasovalo 571 poslancov, 53 bolo proti a 34 sa zdržalo hlasovania.

Podľa návrhu EP by členské štáty EÚ mali do roku 2025 znížiť najmenej o 25 percent spotrebu niekoľkých ďalších tovarov, pre ktoré neexistuje žiadna alternatíva. Ide napríklad o jednorazové škatule na hamburgery a sendviče alebo nádoby na ovocie, zeleninu, dezerty či zmrzlinu. Členské štáty by mali vypracovať národné plány na podporu používania výrobkov vhodných pre viacnásobné použitie a na recykláciu.

Europoslanci dnes schválili rozšírenie zoznamu zakázaných výrobkov o nádoby na jedlo a pitie z expandovaného polystyrénu a výrobky z takzvaných oxo-rozložiteľných plastov.

Recyklácia plastových fliaš

Napríklad u iných typov krabíc na jedlo alebo u nápojových kelímkov EÚ ďalej vyžaduje od členských krajinách „výrazné zníženie“ spotreby. Europoslanci navyše chcú razantné zníženie množstva odpadu v podobe cigaretových ohorkov, ktoré tiež obsahujú plasty.

Štáty by mohli požiadavky naplniť vytýčením národných cieľov, sprístupnením šetrnejších alternatív zákazníkom alebo zabezpečením, že jednorazové plastové výrobky nebudú poskytované zdarma.

Iné výrobky z plastu, ako sú napríklad nápojové fľaše, sa budú musieť zbierať oddelene a do roku 2025 musí byť 90 percent z nich recyklovaných.

Poslanci sa zhodli aj na tom, že opatrenia EÚ na zníženie skleníkových emisií by sa mali vzťahovať aj na odpad z tabakových výrobkov, ktoré sú po plastoch druhým najviac znečisťujúcim jednorazovým produktom. Ide najmä o cigaretové filtre obsahujúce plasty. Do roku 2025 by sa objem tohto druhu odpadu mal znížiť o 50 percent a do roku 2030 až o 80 percent.

Ohorok znečistí stovky litrov vody

V správe EP sa zdôrazňuje, že jeden cigaretový ohorok môže znečistiť 500–1000 litrov vody a ohorok voľne pohodený v prírode potrebuje až dvanásť rokov, kým sa rozpadne. Podľa stanoviska poslancov by krajiny EÚ mali zabezpečiť, aby tabakové spoločnosti pokryli náklady na zber odpadov z tabakových výrobkov, vrátane dopravy, spracovania a zberu odpadu.

Členské štáty by podľa europoslancov mali zakročiť aj v oblasti rybolovu a zabezpečiť, aby sa ročne vyzbieralo aspoň 50 percent zo stratených alebo opustených rybárskych zariadení obsahujúcich plasty, pričom cieľom je minimálne 15 percent z tohto množstva recyklovať do roku 2025. Rybársky výstroj predstavuje 27 percent všetkých odpadkov, ktoré zamorujú pláže v Európe. Výrobcovia rybárskeho výstroja obsahujúceho plast by podobne ako tabakové spoločnosti mali prispieť k splneniu stanovených recyklačných cieľov.

Do roku 2030 všetky obaly recyklovateľné

„Prijali sme najambicióznejšiu legislatívu proti jednorazovým plastom. Je na nás, aby sme necúvli v priebehu nadchádzajúcich rokovaní s Radou EÚ, ktoré sa majú začať už v novembri,“ uviedla belgická poslankyňa a spravodajkyňa tohto uznesenia Frédérique Riesová. Upozornila, že stredajšie hlasovanie v pléne EP pripravilo cestu k ambicióznej smernici EÚ, ktorá je nevyhnutná, ak chceme lepšie chrániť morské prostredie a znížiť náklady na environmentálne škody spôsobené plastami v Európe. Podľa odhadov EÚ sa tieto škody do roku 2030 vyšplhajú na sumu okolo 22 miliárd eur.

Ministri členských štátov EÚ (Rada) zatiaľ svoju pozíciu k celoeurópskej stratégii pre plasty neprijali. Európska komisia navrhla, aby boli všetky plastové obaly na trhu EÚ do roku 2030 recyklova­teľné, znížila sa spotreba jednorazových plastov a obmedzilo sa používanie mikroplastov.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #plasty #slamka #plastové vrecko #plastový odpad