Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker predpovedal, že sa myšlienka dlhšieho prechodného obdobia po vystúpení ostrovnej monarchie z Únie pravdepodobne realizuje v praxi. Súčasne konštatoval, že je to dobrá idea, ktorá „nám poskytne trocha priestoru, aby sme podľa možností dobre upravili budúce vzájomné vzťahy“, citovala tlačová agentúra DPA slová šéfa EK. O návrhu predlžiť prechodné obdobie sa však na úrovni predstaviteľov členských štátov nediskutovalo.
Na práve skončenom summite Únie v Bruseli sa v otázke brexitu neočakával ani nedosiahol prelom. Problematickou otázkou zostáva hranica medzi Írskom a Severným Írskom, veď tak Únia, ako aj Británia by sa z politických dôvodov chceli vyhnúť zavedeniu kontrol na nej. Pre obe strany prijateľné kompromisné riešenie v tejto otázke sa však márne hľadá už viac ako rok.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa po skončení summitu v Bruseli vyjadril, že kľúčový prvok pre konečnú dohodu o brexite vidí osobne na britskej strane, u zodpovedných v Londýne, pretože ide o „politický kompromis“ v Británii. Macron tým zrejme narážal na veľmi rôznorodé predstavy o možných ústupkoch pri rokovaniach a o vzťahoch medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom v období po brexite, píše tlačová agentúra DPA. Väčšiu ústretovosť Únie najvyšší francúzsky predstaviteľ vylúčil. Na európskej strane sa podľa jeho názoru nedajú robiť už ďalšie ústupky. „Uprednostňujem dohodu a chcem dohodu, avšak nikdy neuprednostním zlú dohodu,“ podčiarkol Macron.