„Naším cieľom je efektívne fungujúci Frontex, ale Frontex, ktorý plní skôr tú podpornú úlohu. Výlučná zodpovednosť za ochranu hraníc musí zostať v rukách členských štátov,“ povedal na tlačovej konferencii námestník českého ministra vnútra Jakub Kulhánek.
Krajiny V4 sa tiež skôr rezervovane stavajú k návrhu Európskej komisie (EK) na zvýšenie počtu pracovníkov Frontexu z 1500 na 10-tisíc ľudí. Takýto krok za bežnej situácie v oblasti migrácie kritizoval napríklad maďarský minister vnútra Sándor Pintér. „Navrhnutý počet je príliš vysoký, avšak v prípade ‚havárie‘ netreba určovať hornú hranicu počtu ľudí (Frontexu),“ povedal.
Pintér tiež podporil, aby Frontex mohol vykonávať činnosť aj mimo EÚ, a to na základe pozvania jednotlivých tretích štátov. „Nežiaduce osoby musíme zastaviť čo najďalej pred schengenskými hranicami,“ uviedol.
Ministerka vnútra Denisa Saková povedala, že spomínané zvýšenie počtu pracovníkov agentúry Frontex by znamenalo značný odliv odborníkov z členských štátov EÚ.
Na schôdzke ministrov vnútra v Bratislave sa mal zúčastniť aj zástupca Rakúska, ktoré sa z účasti na rokovaní ale vopred ospravedlnilo.
Ministri vnútra krajín V4 sa dohodli na užších vzájomných rokovaniach
Ministri vnútra krajín V4 sa taktiež dohodli na zdieľaní informácií a diskusiách o postupoch či súhlase s nariadeniami Európskej komisie. Uviedla to ministerka vnútra Denisa Saková (Smer).
Výsledky rokovaní chcú krajiny V4 prezentovať na Salzburskom fóre, ktoré bude SR organizovať koncom novembra, a na ktoré sú prizvané aj krajiny západného Balkánu.