Timmermans pri príchode na utorkové rokovania v Luxemburgu poznamenal, že ho postoj poľskej vlády znepokojuje, pretože podľa neho nie je tou správnou cestou vpred. Európska komisia sa v septembri pre zmeny okolo poľského najvyššieho súdu obrátila na Súdny dvor EÚ. Žiada tiež o predbežné opatrenie, ktorým by súd zakázal Varšave situáciu na súde meniť do vynesenia konečného rozsudku.
Pred týždňom ale poľský prezident Andrzej Duda vymenoval 27 nových členov najvyššieho súdu. Urobil tak napriek mienke poľského najvyššieho správneho súdu, podľa ktorého by sa vymenovanie nových sudcov malo odložiť, kým sa k problému nevyjadrí práve úniový súd.
„Rád budem svojich kolegov informovať a rozptýlim prípadné nejasnosti, ale celkom iste to bude jeden z menej dôležitých bodov dnešnej schôdzky,“ povedal pred rokovaním poľský štátny tajomník pre európske otázky Konrad Szimański.
Podľa českého štátneho tajomníka pre EÚ Aleša Chmelařa by v utorok mali členské krajiny reagovať na to, čo doteraz poľská strana predložila. V rámci procedúry podľa siedmeho článku zmluvy, ktorá môže skončiť až odobratím hlasovacích práv krajine, už štáty absolvovali dve vypočutia, kde Poliaci vysvetľovali svoj pohľad na vec.
K podobnej diskusii o Maďarsku vyzval europarlament a v utorok sa začne touto vecou tiež prvýkrát zaoberať rada. „Už to nebude na politickej úrovni, ale medzi členskými štátmi. Nie je však úplne jasné, akým smerom to bude postupovať,“ pripustil Chmelař.