Orbán už nemá miesto v Európskej ľudovej strane, tvrdí Juncker

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán už nemá miesto v Európskej ľudovej strane (EPP), povedal v rozhovore pre piatkové vydanie francúzskeho denníka Le Monde predseda Európskej komisie za EPP Jean-Claude Juncker.

12.10.2018 15:30
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker Foto: ,
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.
debata (84)

Podľa spravodajského servera ATV.hu Juncker pripomenul, že to už konštatoval 20. septembra na salzburskej schôdzke EPP.

„Aj keď si ho (Orbána) ako človeka vážim, vidím rozpor v tom, čo rozpráva, a medzi kresťanskodemo­kratickými hodnotami, na ktorých je EPP založená,“ povedal predseda EK. To by sa podľa neho mohlo zmeniť iba v prípade, že by maďarský premiér zaručil, že si bude ctiť základné hodnoty európskych ľudovcov a ich volebný program.

Proces konca kariéry Orbána v politickej skupine EPP v Európskom parlamente sa už začal. Povedal to 13. septembra v rozhovore pre TASR maďarský politológ Péter Krekó v reakcii na to, že deň predtým poslanci Európskeho parlamentu schválili kritickú správu o stave demokracie v Maďarsku.

Správu vypracovala odborná komisia zostavená holandskou europoslankyňou z frakcie Zelených Judith Sargentiniovou. Podľa tohto dokumentu existuje v Maďarsku jednoznačné nebezpečenstvo vážneho porušovania základných európskych hodnôt. Schválenie správy v EP bolo prvým krokom k začatiu konania voči Maďarsku podľa článku č. 7 Zmluvy o Európskej únii pre porušenie princípov právneho štátu.

84 debata chyba
Viac na túto tému: #Orbán #Jean-Claude Juncker