EÚ a Srbsko dosiahli dohodu o nasadení európskej pohraničnej stráže

Európska komisia (EK) vo štvrtok oznámila, že sa podarilo parafovať dohodu so Srbskom, ktorá umožní v prípade potreby nasadiť v tejto balkánskej krajine európsku pohraničnú a pobrežnú stráž, vytvorenú z príslušníkov členských krajín EÚ.

20.09.2018 15:34
Frontex, Egejské more, loď, pohraničná stráž Foto: ,
Pohraničná stráž agentúry Frontex. Ilustračné foto.
debata (2)

V mene EÚ dohodu podpísal eurokomisár pre migráciu, vnútorné veci a občianstvo Dimitris Avramopulos a za Srbsko podpredseda vlády a minister vnútra Nebojša Stefanovič.

Agentúra Frontex, ktorá má na starosti pohraničnú a pobrežnú stráž, bude môcť Srbsku pomáhať pri riadení hraníc a uskutočňovať spoločné operácie so Srbskom, najmä v prípade náhlej zmeny migračných tokov.

Avramopulos dohodu so srbskou stranou označil za „ďalší míľnik“ v rámci spolupráce s Belehradom v oblasti migrácie, správy hraníc a bezpečnosti.

„Chcem poďakovať srbským orgánom za ich úsilie, ochotu a odhodlanie dosiahnuť túto dohodu. Postupne budeme lepšie chrániť vonkajšie hranice EÚ, a to aj prostredníctvom užšej spolupráce s partnerskými krajinami v našom priamom susedstve,“ uviedol komisár v správe pre médiá.

Avramopulos vyjadril nádej, že dohoda so Srbskom bude rýchlo dotiahnutá do konca – vyžaduje sa ešte súhlas Európskeho parlamentu -, a že sa exekutíve EÚ podarí v krátkom čase ukončiť prebiehajúce rokovania s ostatnými partnermi zo západného Balkánu.

Dohoda o štatúte spolupráce so Srbskom je treťou tohto druhu, ktorú sa Únii už podarilo dosiahnuť na západnom Balkáne – po dohode s Albánskom vo februári a s Macedónskom v júli tohto roka.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Frontex