Kukan navrhol Olega Sencova na Sacharovovu cenu za slobodu myslenia

Slovenský europoslanec Eduard Kukan (nezávislý) v utorok v mene politickej skupiny európskych ľudovcov (EPP/EĽS) v Európskom parlamente (EP) nominoval ukrajinského filmového režiséra Olega Sencova na Sacharovovu cenu za slobodu myslenia. Uviedol, že Sencov má vysokú šancu toto ocenenie získať.

11.09.2018 14:50
Eduard Kukan Foto: ,
Eduard Kukan.
debata (25)

Kukan pripomenul, že s navrhovaním kandidátov na Sacharovovu cenu sa začalo na septembrovom plenárnom zasadnutí EP. Dodal, že v rámci EPP niet iného kandidáta a hoci boli aj iné mená, ktoré navrhovali jeho stranícki kolegovia, z rešpektu pred Sencovom ich kandidatúru stiahli.

„Jeho životný príbeh a súčasná situácia najkomplexnejšie napĺňajú tie kritériá, ktoré sa vyžadujú, keď hľadáme kandidáta na túto cenu,“ upozornil slovenský europoslanec, ktorý je členom Výboru EP pre zahraničnú politiku.

Podľa Kukana má Oleg Sencov reálnu šancu túto cenu získať už aj preto, že nie je len kandidátom ľudovcov, ale podľa jeho informácií ho mali aj iné politické skupiny na svojom zozname návrhov na možných kandidátov.

Europoslanci vnímajú Sencovov osud

Europoslanci pozorne vnímajú jeho osud. Vedia, že sa aktivoval počas nezákonnej okupácie Krymu a že ruský súd ho obvinil z terorizmu a odsúdil na 20-ročné väzenie. Sencov túto krivdu dáva najavo protestnou hladovkou, ktorá trvá už takmer štyri mesiace. Týmto protestom zároveň upozorňuje na ďalších nelegálne väznených občanov Ukrajiny v ruských väzniciach.

Kukan v tejto súvislosti upozornil, že sú vážne obavy, ako je na tom so zdravotným stavom.

„Je dôležité, aby sa aj Európsky parlament v tejto veci angažoval. Som rád, že aj na Slovensku či v susednej Českej republike sú mnohé hnutia a občianske organizácie, ktoré sa angažujú v prospech Sencova. Signál z europarlamentu určite posilní aj tieto aktivity,“ uviedol Kukan.

Poslanci EP v októbri urobia užší výber troch kandidátov, o víťazovi rozhodne Konferencia predsedov EP a cena bude zástupcom víťaza odovzdaná 10. decembra na pôde tejto inštitúcie v Štrasburgu.

Európsky parlament každoročne od roku 1988 udeľuje Sacharovovu cenu za slobodu myslenia tým jednotlivcom a organizáciám, ktorí bojujú za ľudské práva a slobody. Je pomenovaná po sovietskom vedcovi a disidentovi Andrejovi Sacharovovi.

25 debata chyba
Viac na túto tému: #Európsky parlament #Sacharova cena #Eduard Kukan #Oleg Sencov