Šéf európskych ľudovcov Weber bude kandidovať na post predsedu Európskej komisie

05.09.2018 11:23
Manfred Weber
Manfred Weber, šéf frakcie Európskej ľudovej strany v Európskom parlamente. Autor:

Manfred Weber, predseda Európskej ľudovej strany (EPP/EĽS), najväčšej politickej frakcie v Európskom parlamente, bude jej kandidátom na post predsedu Európskej komisie. Weber to uviedol na Twitteri s tým, že v stredu to oznámil na zasadaní svojej frakcie.

„Chcem sa stať lídrom EPP pre európske voľby v roku 2019 a byť ďalším predsedom Európskej komisie. Európa potrebuje nový začiatok a viac demokracie,“ napísal Weber na Twitteri vo všetkých troch najpoužívanejších jazykoch v EÚ – angličtine, francúzštine a nemčine.

„Európa dospela do bodu zvratu. Voľby do Európskeho parlamentu v roku 2019 rozhodujú o budúcnosti EÚ. Dnes ide o sebaurčenie Európy a obhajobu našich hodnôt, pretože na nás útočia zvonka aj zvnútra. Ide o prežitie nášho európskeho životného štýlu,“ uviedol ďalej Weber.

Vývoj v EÚ podľa neho nemôže pokračovať týmto spôsobom. „EÚ nie je inštitúciou byrokratov a elít. Pomôžem vrátiť Európu späť ľuďom. EÚ sa ale musí vydať smerom k lepšej, inkluzívnejšej a demokratickejšej Európe,“ konštatoval Weber.

V prípade, že po kongrese EPP v Helsinkách začiatkom novembra sa stane tzv. spitzenkandidátom a koncom mája 2019 európski ľudovci vyhrali eurovoľby, Weber môže na budúci rok vo funkcii nahradiť súčasného šéfa exekutívy EÚ Jeana-Clauda Junckera.

Weber (46) je členom bavorskej Kresťanskosociálnej únie (CSU), ktorá je sesterskou stranou Kresťanskodemo­kratickej únie (CDU). Šéfka CDU, nemecká kancelárka Angela Merkelová, už minulý týždeň (31.8.) podporila Webera ako potenciálneho kandidáta európskych ľudovcov na post budúceho predsedu Európskej komisie.

Očakáva sa, že Weberov volebný tím oficiálne predstaví jeho kandidatúru v stredu okolo 12.45 h na pôde Európskeho parlamentu.

#Manfred Weber #Európsky parlament
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk